Посвідка на постійне проживання в Україні

Іноземці та особи без громадянства, які бажають іммігрувати в Україну, і мають на це право згідно з законодавством, повинні отримати посвідку на постійне проживання в Україні. Цей документ (що раніше виглядав як односторінкове посвідчення, а тепер – більш схожий на паспорт) надає особі право проживати на території України без будь-яких термінів, обмежень щодо в’їзду та  без необхідності періодичного поновлення документів, а також надає іноземцям всіх прав та обов’язків, крім тих, які належать виключно громадянам України (наприклад, участь у виборах чи зайняття посад державної служби).

Підстави отримання посвідки на постійне проживання в Україні

Посвідка на постійне проживання (ПМЖ) в Україні може бути видана іноземцю тільки на підставі дозволу на імміграцію.

Українське законодавство встановлює вичерпний перелік підстав, які надають право на отримання дозволу на імміграцію, а саме:

–          належність до українського громадянства в минулому

–          внесення інвестиції в українську економіку в сумі не менше ніж сто тисяч доларів США

–          родинні зв’язки з громадянами України (діти, батьки, брати, сестри, дід, баба, онуки громадянина України, а також якщо чоловік/дружина іноземця є громадянином України, і такі особи перебувають у шлюбі більше двох років, опікуни, піклувальники, підопічні громадян України)

–          родинні зв’язки з іммігрантами в Україну (чоловік, дружина, неповнолітні діти)

–          заслуги в галузі науки у культури, за умови, що імміграція такої особи відповідає інтересам України

–          якщо особа є висококваліфікованим спеціалістом чи робітником, і економіка України має гостру потребу саме в цій спеціалізації

–          державний інтерес України в імміграції такої особи

–          право особи на набуття громадянства України за територіальним походженням

–          статус закордонного українця надає право таким особам, а також їх чоловіку/дружині та у  разі їх спільного в’їзду в Україну, отримати дозвіл на імміграцію в Україну.

–          статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, за умови проживання в Україні впродовж останніх трьох років

Оформлення посвідки на постійне проживання іноземцям

Окрім вузького переліку підстав для одержання ПМЖ в Україні, законодавство дозволяє для деяких категорій іммігрантів встановлювати квоту імміграції, тобто обмеження кількості осіб, що можуть в конкретному році за конкретною підставою отримати дозвіл. Кожного року розпорядженням Кабінету міністрів визначається максимальне обмеження кількості осіб відповідно до підстави імміграції окремо для кожного регіону України. Таким чином, якщо іноземець спізнився із отримання посвідки на ПМЖ і не потрапив у квоту, то прийдеться чекати наступного року.

Квота імміграції не встановлюється для близьких родичів громадян України, осіб, імміграція яких становить державний інтерес, закордонних українців та тих, хто має право набути українське громадянство за територіальним походженням. Тож найбільш поширеним способом отримання дозволу на імміграцію є возз’єднання сім’ї після 2 років шлюбу.

У 2014 році також не встановлювалось обмеження для іммігрантів, які внесли іноземну інвестицію в українську економіку.

Для інших категорій, зокрема для родичів іммігрантів, онуків, братів, сестер громадян України, становить 2-3 тисячі осіб в цілому по Україні. Квота для висококваліфікованих спеціалістів, для прикладу, у 2014 році становила 1 особу.

Процедура звернення за дозволом на імміграцію та отримання права на ПМЖ в Україні є досить складною та довгою, передбачає збирання великої кількості документів, їх перекладів та легалізації, заповнення заяв та звернення за довідками до компетентних органів.

Тимчасова посвідка на постійне місце проживання в Україні

Згідно з законодавством, заяви на імміграцію розглядаються строком до одного року, протягом якого проводяться необхідні перевірки та за результатами видається дозвіл на імміграцію або рішення про відмову у видачі дозволу.

Вже на підставі отриманого дозволу на імміграцію іммігранту виготовляється посвідка на постійне проживання в Україні.

Перелік документів, необхідних для подання заяви, залежить від підстави звернення за дозволом і змінюється для кожного випадку.

У всіх випадках особа подає належно завірений переклад паспорту, документ про місце проживання в Україні та закордоном, підтвердження відсутності судимості в Україні та країні громадянства, медичні висновки про відсутність інфекційних хвороб, сертифікат наркодиспансеру тощо. Документом, що підтверджує місце проживання іноземця в Україні та відповідно визначає у який саме (територіально) підрозділ ДМС звертатися є нотаріально-засвідчена згода усіх повнолітніх власників житла, де буде проживати іноземець.

Детальніший порядок збирання та подачі документів для отримання дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні відповідно до категорії іммігрантів можна дізнатися з наступних публікацій на нашому сайті, а також звернувшись до юристів АО “Бачинський, Коломієць та партнери” за телефоном 096-00-20-100 для отримання юридичних послуг супроводу отримання посвідки на постійне місце проживання.