Що потрібно робити при ДТП

Керуючи автомобілем ми щодня піддаємося ризику потрапити в дорожньо-транспортну пригоду. Цікаво, що як показує статистика, імовірність аварії зі стажем навіть зростає, оскільки, водій «розслаблюється» та почуває себе впевнено. Крім того, завжди залишається можливість того, що ДТП станеться взагалі без Вашої участі – Вашу машину розіб’є або якийсь початківець або занадто впевнений в собі «шумахер». Навіть страхування не звільнить Вас від юридичної відповідальності при ДТП.  Тому  рекомендую прочитати цю статтю і при цьому не забути записати телефон юриста по дтп ((096) 002 01 00, Тарас) або адвоката, якщо Ви завдали крім майнової шкоди ще й тілесних ушкоджень (чи не дай Бог смерті), бо лише адвокати мають право вести кримінальні справи.

Ваші дії якщо все-таки трапилось ДТП

1.1.Ні в якому разі не втікайте з місця події. Це не лише не допоможе, а тільки ускладнить все у сотні разів і крім того понесете набагато важчу адміністративну або кримінальну відповідальність.

Якщо є потерпілі, то ненадання їм медичної допомоги є обтяжуючою обставино і Ви понесете ще важчу кримінальну відповідальність. У таких випадках Вам краще проконсультуватися з юристом по ДТП чи адвокатом.

1.2. Одразу після ДТП Ви повинні:

1.2.1. Включіть аварійку, виставте попереджувальний знак

Дійте згідно з п. 2.10 Правил дорожнього руху: Зупиніться і не торкайтесь до автомобіля (не змінюйте його положення!), не пересувайте предмети, пов’язані з ДТП. Прибираючи автомобіль з дороги чи інші предмети для проїзду інших автомобілів – Ви знищуєте докази!;

Увімкніть аварійну світлову сигналізацію і виставте знак аварійної зупинки на відстані не менш як 20м. (поза населеним пунктом – 40 м.).

1.2.2.      Якщо є потерпілі, негайно викличте «Швидку допомогу» або відправте потерпілих на іншому транспорті (таксі тощо). У той же час за присутності свідків зафіксуйте положення транспортного засобу і сліди ДТП за допомогою фотозйомки, фарби, крейди, підручних предметів. При неможливості доставки потерпілих до лікарні іншими способами, доставте потерпілих на своєму транспорті до найближчої лікарні (де слід повідомити своє прізвище, пред’явити Ваші документи). Після цього  поверніться на місце пригоди.

Найважливіша річ – записати прізвища / адреси / номери машин очевидців (свідків). Свідками ДТП є всі особи, які знаходились у цей момент у вашому автомобілі (родичі, знайомі і т.д.). Свідки можуть написати свої пояснення, які долучаються до адміністративного протоколу.

1.2.3. Викличте представників ДАІ

Телефон ДАІ: Чергова частина управління ДАІ міста Львова – (032) 238-40-27; Чергова частина управління ДАІ Львівської області – (032) 264-69-41;

міліція – 102 у будь-якому місці в Україні (Вас повинні з’єднати з відповідним підрозділом ДАІ і при цьому, виклик з мобільного чи таксофону БЕЗКОШТОВНИЙ).

Не домовляйтеся на місці. Не піддавайтеся загрозам і вмовлянням розібратися самим, особливо якщо при ДТП постраждали люди, обов’язково викличте працівників ДАІ для фіксації факту аварії та отриманих ушкоджень. Зафіксувати факт аварії слід в будь-якому випадку, брати у винуватця в заставу документи / кошти незаконно та може потягнути кримінальне звинувачення у вимаганні та викраденні чи навіть грабежі.

У випадку, якщо Ви дасте потерпілим гроші у якості відшкодування на місці, це не убезпечить Вас в подальшому від звернення потерпілих до суду, оскільки, таке досудове врегулювання відшкодування шкоди законодавством не передбачено. Якщо все ж таки, Ви вирішили домовитись на місці, то обов’язково складіть про це ґрунтовний документ на підставі якого передаєте чи отримуєте кошти – звертайтеся до юриста по дтп.

До приїзду ДАІ запишіть всі пошкодження і обставини аварії (місце аварії, дорожнє покриття, освітленість, видимість знаків, свідків). Потім цей документ, підписаний Вами, можна буде попросити прикласти до адміністративного протоколу.

Якщо є можливість – зробіть кілька фотографій з місця пригоди;

Не вживайте спиртовмісні заспокійливі ліки (це може зашкодити при експертизі на алкоголь), окрім випадків крайньої необхідності.

Після приїзду працівників ДАІ не поспішайте визнавати свою провину! Цілком може виявитися, що провина обопільна, винні дорожні служби, які не залатали яму чи залишили люк відкритим або автосервіс, в якому вам ремонтували автомобіль (відмовила педаль). При складанні протоколу та схеми ДТП переконайтеся, що всі важливі обставини (місце зіткнення, сліди гальмування, осипи скла, погодні умови, наявність дорожніх знаків) і пошкодження зафіксовані. Наполягайте на фіксації в протоколі максимуму деталей пригоди, це згодом Вам дуже допоможе. Будьте дуже уважними. Уважно читайте всі документи, що підписуєте (протокол / схеми). При незгоді – вносьте свої замітки або взагалі відмовляйтеся підписувати. Ніколи не підписуйте порожній або недописаний протокол. Зафіксуйте дані іншої сторони (ПІБ, адресу, назву фірми), щоб знати, до кого потім звертатися в суді чи пред’являти претензії.

У підсумку ДАІшниками повинні бути складені наступні документи:

–          протокол огляду місця ДТП – у ньому має бути зафіксований максимум інформації про дорожню обстановку;

–          схема місця ДТП – перевірте, правильність розташування автомобілів, і чи зазначено місце зіткнення. Якщо є розбіжності з приводу місця зіткнення, на схемі повинні бути відображені обидва;

–          довідка про участь у ДТП (видається потім органами ДАІ, можете наперед запитати куди звертатися). Без цієї довідки до страховиків можете не звертатися;

–          необов’язково, але може бути проведено огляд на стан сп’яніння.

Далі матеріали по ДТП прямують до слідчого (якщо є підстави) і/або до суду. Фактично ДАІ не встановлює винуватця ДТП. ДАІ відображає порушення правил дорожнього руху, а власне провину в ДТП встановлює суд.

1.2.4. Викличте представників  Страхової компанії або зареєструйте страховий випадок по телефону.

Це можна зробити до приїзду ДАІ. Як правило, вони приїжджають не дуже швидко. У цей час можна зафіксувати все про що сказано вище, а також зареєструвати страховий випадок. Майте на увазі, що «цивілка» покриває лише шкоду завдану іншій особі, а не Вам.

У випадку, якщо Ви винуваті у ДТП (це встановлює суд, якщо Ви самі цього не визнаєте), то «цивілка» того, кого Ви стукнули Ваші витрати на ремонт авто чи лікування не покриє. Може бути і інший випадок. Коли Ви «стукнули» авто, яке було застраховане і «цивілкою», і «каско». Якщо Ви винуваті, то страхова компанія того, кого Ви стукнули може ще позиватися до Вас, щоб Ви повернули кошти, потрачені ними на ремонт проведений по «каско». У такому випадку, якщо Ваша «цивілка» не покриє їх витрат («цивілка» на даний момент покриває 50 тис. грн. матеріальної шкоди і 100 тис. грн. відшкодувань по здоров’ю), то різницю Ви доплатите.

Виходить, що Вам прийдеться платити і за ремонт свої авто, і частково (див. цей випадок вище) за ремонт іншого учасника дорожньо-транспортної пригоди.  У зв’язку з цим, рекомендую відразу застрахуватися по «каско» та «цивілці» у Віктора Саварина (Страхова компанія “БРОКБІЗНЕС”) тел./факс: (032) 253-75-83 (з 9-00 до 18-00); моб. тел.: 097-2238869.

1.2.5. Подзвоніть юристу по дтп або адвокату

Якщо ви не маєте юридичної освіти або вперше потрапили у ДТП, то обов’язково зверніться до юриста по дтп  У випадку, якщо є травмовані потерпілі внаслідок дтп або навіть загиблі, то обов’язково зверніться до адвоката по дтп.

Відповідальність по ДТП, відшкодування збитків

Якщо ваш автомобіль застрахований, відшкодування збитку повинна взяти на себе страхова компанія. Деякі моменти страхового відшкодування дивіться п.1.2.4. Юридична відповідальність при ДТП залежить від наслідків:

Наслідки у вигляді середньої тяжкості тілесних ушкоджень (тяжкість тілесних ушкоджень встановлює судово-медична експертиза) тягнуть кримінальну відповідальність, санкція  –  штраф  від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів  доходів  громадян  або  виправні роботи на строк до двох  років, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі  на  строк  до  трьох  років,  з  позбавленням права керувати транспортними  засобами  на  строк  до трьох років або без такого.

Якщо немає наслідків у вигляді середньої тяжкості, то порушник буде нести адміністративну відповідальність, покарання – тягне за собою накладення штрафу  від  двадцяти  до  двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести  місяців до одного року.

Розмір покарання у обох випадках встановлюється судом.

Матеріальна (цивільна) відповідальність

Якщо ви невинні в ДТП, то Вам необхідно знайти незалежного експерта, який проведе дослідження з оцінки збитків, завданих вашому автомобілю – офіційне підстава для відшкодування шкоди;

Якщо Ви були визнані винним, то обов’язково присутні при проведенні огляду автомобіля експертом, про місце і час якого Вас зобов’язані сповістити. Після огляду, власник автомобіля має право його відремонтувати, і довести, що були включені зайві деталі і роботи буде неможливо.

Якщо Ви керуєте автомобілем на роботі, тобто управляєте джерелом  підвищеної небезпеки (так законодавець називає нашу любимий автомобіль) в силу трудових відносин з володільцем (власником) цього джерела (шофер, машиніст, оператор), то матеріальна відповідальність будете нести в іншому порядку. За юридичними консультаціями телефонуйте юристу по дтп – (097) 218 42 75 (Тарас).

Проходження огляду на предмет алкогольного сп’яніння 

Керування в стані сп’яніння і передача керування особі, яка перебуває в стані сп’яніння, тягне за собою накладення штрафу та/або позбавлення права керування ТЗ від 1 до 2 років. При цьому вина водія повинна бути доведена. З цією метою інспектором ДАІ організується огляд водія.

За відмову від проходження медичного огляду водієві загрожує те ж покарання, що й за керування в стані сп’яніння.

За законом, огляд не може проводиться без відповідних підстав. Безпідставне огляд – грубе порушення посадових інструкцій. Згідно з П 1.1.1. «Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан в установи охорони здоров’я та проведення огляду з використанням тех. коштів» підставою є:

–                     наявність ознак сп’яніння (запах алкоголю з рота, нестійкість пози, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірних покривів особи, поведінка, невідповідне обстановці); – заява громадян про вживання Вами спиртних напоїв;

–                     зізнання самого особи у вживанні спиртних напоїв(як в тому анекдоті, де ще і в багажнику труп лежить). Саме тому ніколи не говоріть інспектору, що Ви випили лише краплю коньяку чи ковток пива – Ви провокуєте конфлікт.

–                     якщо Ви учасник ДТП, внаслідок якого є постраждалі. Обов’язково також прочитайте статтю нашого юриста по дтп – «0,2 промілле алкоголю в крові водія – норма», де вказано орієнтовні обсяги алкоголю, який може бути спожитий при водінні. При цьому, краще не вживайте ні грама за кермом.

Огляд не виключає можливість винесення помилкового рішення. Найчастіше це обумовлено неточним виконанням методики, наявністю в порожнині рота або в навколишньому середовищі домішок редукуючих речовин та ін. Наприклад, наявність в навколишньому повітрі в значних концентраціях ацетону, бензину, вихлопних газів та інших летких речовин, призводить до їх вдихання обстежуваним з подальшим видихання до приймальні камеру приладу. Помилки також можуть бути обумовлені вживанням напередодні дослідження спиртовмісних ліків або проведенням тесту відразу після куріння.

Для повністю завершеної процедури огляду передбачені дві самостійні етапи. – Огляд інспектором ДАЇ з використанням трубки «Контроль тверезості» або іншими техзасобами. Може проводитися тільки, якщо Ви дали на це згоду і в присутності 2 свідків (вони необхідні, щоб Вас не звинуватили у відмові від проходження огляду). При відсутності Вашої згоди, огляд проходить у мед. установах.

–  Якщо Ви все-таки дали згоду на огляд інспектором ДАІ, було виявлено алкоголь, а Ви не згодні, інспектор повинен доставити Вас в мед. установу для огляду на стан сп’яніння. Для цього в протоколі, вкажіть «З результатом не згоден» і підпишіть.

3. 2. Огляд на стан сп’яніння в стаціонарі.

Ви повинні бути доставлені в мед. установу не пізніше 2-х годин з моменту Вашого затримання. Після закінчення зазначеного терміну огляд не може бути проведено. Висновок мед. огляду повинен бути Вам повідомлений у присутності інспектора, який Вас доставив. Якщо процедура огляду пройдена, у Вас на руках залишається: – копія протоколу про адміністративне правопорушення з заповненим відповідним розділом про проходження огляду, фіксацією про вилучення ТЗ (якщо таке проводилося); – протокол про огляд та затримання ТЗ з чітким зазначенням місця його знаходження. Крім цього оформлені, але не видані Вам на руки протокол мед. огляду. Після отримання позитивного результату тестів на алкоголь, відповідно КпАП, інспектор зобов’язаний помістити машину винуватця на «штрафну» стоянку. Евакуація автомобіля – не покарання, а «міра забезпечення» збереження автомобіля при відсторонення Вас від управління і попередження подальших правопорушень з Вашого боку. Зауважимо, що напрям машини на штраф. стоянку може бути зроблено тільки після складання протоколу про адміністративне правопорушення та протоколу затримання транспортного засобу, у зазначеній послідовності.

Заборона експлуатації транспортного засобу шляхом доставки його на штраф-майданчик. Інспектором ДАІ може бути вилучено ТЗ шляхом доставки його на штраф-майданчик виключно у таких випадках, коли:

– ТЗ не зареєстровано в установленому порядку;

– Номерні знаки ТЗ відсутні або підроблені, або навмисне заховані, або не відповідають записам у реєстраційних документах;

–       Водій керує ТЗ в стані сп’яніння або ухиляється від огляду, або, будучи нетверезим, передав керування транспортним засобом особі, Яке так само бути в стані сп’яніння;

–       Водій, який управляє ТЗ, не має при собі, не пред’явив для перевірки посвідчення, реєстраційний або інший документ, Що підтверджує право розпорядження цим ТЗ;

–       Водій перешкоджає проведенню працівником міліції огляду ТЗ;

–   ТЗ залишене водієм при порушенні правил зупинки і стоянки, що реально загрожує безпеці руху, внаслідок чого виникає аварійна обстановка;

–       Порушуються правила перевезення небезпечних, Великогабаритних та великовагових вантажів;

–       Водій, внаслідок порушення правил дорожнього руху, залишив місце ДТП;

–       Водій не має або його позбавили права керування ТЗ, або передав керування особі, яка не має або позбавлена права керування ТЗ.

Працівник міліції повинен скласти:

– протокол про адміністративне порушення, де має бути зафіксовано про вилучення ТЗ; – протокол про огляд та затримання ТЗ з чітким зазначенням місця його знаходження. Слід зазначити, що при ДТП з важкими наслідками (середні чи тяжкі тілесні ушкодження), ТЗ може бути вилучено та доставлено на штраф майданчик вже як речовий доказ.

Суд дтп

Часто бувають випадки, коли ДАІшники “забувають” надати копії протоколів огляду та схем. У такому випадку, Вам необхідно звернутися до юриста, який Вам грамотно допоможе витребувати такі документи у ДАІшників, а також, якщо Ви бачите, що Ваші права під час оформлення дтп порушуються, негайно телефонуйте юристу. Проте, основні судові справи по дтп не через неправильне оформлення (хоче це не менше важливо, бо у випадку, якщо Вас визнають винуватим, то суд може не тільки штраф накласти, але й прав позбавити), а в основному майнові спори. Якщо узагальнити, то після того, як сталося дтп і у Вас на руках всі документи по оформленню, матеріали справи передаються до суду. Суд по дтп розглядається судом по місцю скоєння автопригоди або по місцю проживання позивача (якщо подається позов про відшкодування збитків, завданих внаслідок ДТП). Сторони в судове засідання повинні викликатись повістками або рекомендованими листами.

Вину зазначає інспектор ДАІ при складенні протоколу про ДТП і плану-схеми ДТП, якщо вина оскаржується винною стороною, остаточно її встановить суд.

Важливо знати, що до моменту суду, автомобіль самостійно не ремонтувати. Ми можемо порекомендувати Вам експерта, який проведе автотоварознавчу експертизу, але самостійно ремонтувати не можна, особливо, якщо Ви постраждала сторона (не винуваті в дтп) і плануєте ті гроші відсудити у винуватої сторони. Чому взагалі потрібно щось “відсуджувати”, якщо у винуватця є цивілка. Справа у тому, що якщо, розмір шкоди, завданий Вашому авто орієнтовно перевищує 50 тис. грн., то більше тої суми, страхова компанія винуватця Вам не заплатить. А решту можна стягнути з винуватця в суді. Але для того, щоб судитися потрібно мати підтвердження розміру завданої шкоди Вашому авто – це і буде експертиза.

Для отримання юридичних консультацій з питань юридичної відповідальності при ДТП, юридичного представництва по судах дтп чи в інших випадках, звертайтеся до юристів по дтп:

 

Київстар (096) 002 01 00; UMC 050 431 70 84.