Напрямок будівництва є одним із найдавніших. Ще з давніх часів нам відомі факти зведення різноманітних будівель та споруд. Деякі із них пережили століття та тисячоліття і збереглися до наших днів.
Насправді, це дуже велика цінність мати можливість побачити на власні очі те, що будувалося дуже давно і без спеціальної техніки, програмування та знань.
Сфера будівництва протягом всього свого довгого періоду розвитку і функціонування підпадала під правове регулювання. Спочатку це були норми звичаєвого права, а згодом і відомі нам законодавчі положення.
При цьому, ця галузь є однією з найцікавіших та найскладніших. Тут, окрім правових аспектів в тісному сплетінні з ними перебувають і земельні, інженерно-архітектурні, соціально-економічні та інші знання та правила.
В наш час тотальної урбанізації правове регулювання отримання дозволів на забудову, її введення в експлуатацію постало досить гостро.
І тут мова йде не лише щодо дотримання букви закону та державно-будівельних норм. Ситуація набагато глибше – а саме у врегулюванні хаотичності, стилів будівель, інженерних мереж (які залишаються роками не реконструйованими) та транспортних розв’язок.
Погодьтеся, що досить дивно та не надто естетично виділяються сучасні багатоповерхівки поміж історичного ареалу міста посеред трьох поверхових австрійських автентичних будинків.
Тому важливо дотримуватися усіх встановлених правил та норм при будівництві. Розглянемо, що ж є найпершим та основним при намірі побудувати багатоповерховий будинок, який за класом наслідків належить до СС2.
- Земля.
Обираючи земельну ділянку під забудову необхідно провести її повну юридичну експертизу. Так званий “Due Diligence земельної ділянки”, який виявить всі ризики, дасть оцінку вартості такого об’єкта для наступного придбання чи інвестування в такий проект.
Окрім того основним тут є і цільове призначення землі, щоб мати змогу звести омріяний об’єкт будівництва з огляду на наявний генеральний план, зонінг, детальний план та іншу містобудівну документацію.
Не варто забувати і про належне оформлення прав на землю (укладення договору купівлі-продажу чи договору суперфіцію).
- Містобудівні умови та обмеження.
Вони являють собою сукупність планувальних та архітектурних вимог до проєктування і будівництва. МБуО включають в себе дані про вид будівництва, основну інформацію щодо замовника, чи відповідає цільове та функціональне призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні; гранично допустиму висоту (у метрах), щільність забудови, мінімальні відстані від запланованого об’єкта до червоних ліній, ліній регулювання забудови, будівель та споруд розміщених на суміжних земельних ділянках, охоронюваних зон об’єктів транспорту, зв’язку, інженерних комунікацій та мереж, а також щодо благоустрою земельної ділянки, її озеленення.
Їх надають уповноважені органи містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації та затверджуються рішенням виконавчого комітету відповідного органу місцевого самоврядування.
- Технічні умови.
Саме вони є надто важливими, адже визначають сукупність умов та вимог до інженерного забезпечення об’єкта будівництва, котрі повинні відповідати його розрахунковим вимірам щодо водопостачання і водовідведення, тепло-, електро- і газопостачання, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод і телекомунікації.
Для отримання таких умов – необхідно звернутися у місцеві служби, які відповідають за надання таких послуг.
Розглянуті вище пункти є вихідними даними. Після їх отримання потрібно розробити завдання на проектування та звернутися до проектної організації для розроблення та виготовлення проекту.
- Проектна документація.
Вона являє собою комплекс затверджених текстових та графічних матеріалів, які визначають містобудівні, об’ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об’єктів будівництва. Розробляється компаніями в штаті яких є особи з відповідним кваліфікаційним сертифікатом.
- Експертиза проекту.
Проектна документація також повинна пройти експертизу. Експертний звіт (з додатками) підтверджує, що документацію розроблено з дотриманням вимог містобудівного законодавства.
- Укладення договору з генеральним підрядником.
Це повинна бути компанія, яка має ліцензію на здійснення будівельних робіт, отриману у встановленому законом порядку.
- Укладення договорів, наказів на здійснення авторського та технічного нагляду.
Такі договори укладаються з компаніями, чи фізичними особами-підприємцями, які також мають мати підтверджувальний кваліфікаційний сертифікат.
Після отримання усіх цих документів можна звертатися за отриманням дозволу на виконання будівельних робіт.
У наступних наших статтях ми зупинимося більш детально на кожному із цих пунктів.