Зняття з військового обліку та виключення з обліку: різниця між поняттями

Доволі часто у військовозобовʼязаних виникає запитання з приводу зняття та виключення з військового обліку. Звичайно, що поняття «знятий з обліку» та «виключений з обліку» є відмінними.

Сьогодні в цій статті ми розглянемо різницю між цими поняттями, а також наслідками для військовозобов’язаного щодо відмітки знятий з обліку та виключений з військового обліку на підставі норм Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу») зі змінами від 18.05.2024 року та Постанови Верховної ради України  (Постанова Кабінету Міністрів України) № 560 від 16.05.2024 року.

 

Яка різниця між знятим та виключеним з військового обліку?

Варто розпочати із концептуальної різниці між зняттям та виключенням з військового обліку. Вони відрізняються за наслідками та підставами.

«Виключений з військового обліку» означає, що особа втрачає статус військовозобов’язаного та на неї не поширюються обовʼязки з військового обліку. Зокрема така особа не може бути призвана під час мобілізації, після виключення з обліку не зобов’язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, такій особі не можна вручати повістку. Це поняття є постійним і особа не повинна знову ставати на військовий облік.

«Знятий з військового обліку» це тимчасове поняття та воно не означає звільнення від статусу військовозобов’язаного. Після зняття з військового обліку військовозобов’язаний продовжує виконувати обовʼязки військового обліку (проходження ВЛК, оновлення військово-облікових даних, повідомлення ТЦК та СП про зміну місця проживання тощо) та повинен стати на військовий облік в іншому органі, до прикладу в ТЦК та СП іншої області або ж в консульстві України в іншій країні.

Кого знімають з військового обліку та які є підстави для зняття з військового обліку?

Консультація юриста

Правила військового обліку передбачають чіткий та вичерпний перелік підстав для зняття з військового обліку військовозобов’язаних. Так, зняти з військового обліку можна наступних військовозобов’язаних:

– військовозобов’язані, які змінюють місце проживання та переїжджають проживати в ту територію, на яку юрисдикція ТЦК та СП, де вони перебувають на обліку не поширюється.

*Після цього військовозобов’язаний повинен стати на військовий облік в тому ТЦК та СП, який поширює юрисдикцію на територію нового місця проживання військовозобов’язаного. Під час дії воєнного стану змінити місце проживання, місце прописки можливе лише з дозволу ТЦК та СП.

– військовозобов’язані, яких прийняли на службу в правоохоронні органи такі як Національна поліція України, ДБР, БЕБ, ДКВСУ, органів цивільного захисту тощо. (цей абзац потрібно видалити, оскільки на даний час більше не актуально, такі особи підлягають взяттю на військовий облік в ТЦК та СП)

*Такі військовозобов’язані беруться на облік у відповідних органах в яких починають проходити службу. (це також видалити).

– військовозобов’язані, які переїжджають для тимчасового (понад 3 місяців) проживання за кордон.

*Такі військовозобов’язані повинні стати на консульський військовий облік в тій країні, в якій тимчасово проживають. (це також видалити).

Консультація юриста

Потрібно доповнити:

– Особи, які були  прийняті на навчання у заклади фахової передвищої військової освіти, у вищі військові навчальні заклади.

*такі особи підлягають взяттю на військовий облік у військові навчальні заклади, і на момент навчання у таких закладах не перебувають на обліку у ТЦК та СП.

– особи, які направлені для відбування покарання до виправних колоній, установ відбування покарань за вчинення злочинів, за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру.

*такі військовозобов’язані на момент відбування покарання чи застосування до них заходів медичного характеру знімаються з обліку в районних ТЦК та СП.

– особи, які були зараховані до військового оперативного резерву, як правило це колишні військові, учасники АТО, та Операцій Об’єднаних Сил.

– в інших випадках військовозобов’язані підлягають зняттю з військового обліку військовозобов’язаних за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України.

Консультація юриста

Як знятися з військового обліку?

Щоб знятися з військового обліку, військовозобов’язаному потрібно особисто зʼявитися в ТЦК та СП, в якому він перебуває на військовому обліку та подати відповідну заяву.

При цьому, зняттю з військового обліку під час загальної мобілізації передують усі мобілізаційні процедури: оновлення облікових даних, проходження ВЛК та виявлення підстав для відстрочки.

Детальніше про підстави для відстрочки ви можете прочитати за посиланнями: відстрочка від мобілізаціївідстрочка для догляду за інвалідом.

При знятті з військового обліку військовозобов’язаний повинен мати при собі: заяву, в якій обґрунтовуватимуться підстави для зняття з обліку, паспорт, військово-обліковий документ (військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов’язаного тощо), а також документи, що виступатимуть доказами зазначених у заяві підстав.

Військовозобов’язаний є знятим з військового обліку у військкоматі після отримання відповідної відмітки під назвою «Знятий з військового обліку» в військово-облікових документах.

Що робити якщо є відмітка знятий з обліку?

Після отримання відмітки «Знятий з військового обліку» військовозобов’язаний повинен стати на військовий облік в іншому ТЦК та СП або ж в іншому органі, де буде перебувати на військовому обліку.

Консультація юриста

Такий обов’язок – з’явитись у відповідний орган для постановки на військовий облік військовозобов’язаний повинен виконати протягом 7 днів з моменту зняття з обліку та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.

Кого виключають з військового обліку або як виключитися з військового обліку?

Аналогічно як і у випадку зняття з військового обліку, підстави для виключення з військового обліку прописані у Правилах військового обліку. Так, виключають з військового обліку тих, хто:

– був мобілізований та прийнятий на військову службу.

*в такому випадку військовозобов’язаний отримує статус військовослужбовця, а особова справа направляється до відповідної військової частини.

– є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за висновком ВЛК.

*ключовим є саме визнання особи непридатною. При цьому, висновок про непридатність та виключення з військового обліку передається на затвердження до регіональної ВЛК.

– досягнув граничного віку перебування в запасі. За загальним правилом, такий вік становить 60 років.

Консультація юриста

– припинив громадянство України.

– засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. (це потрібно видалити, більше не актуально, такі особи підлягають тепер взяттю на військовий облік).

– відбуває реальне покарання в установі виконання покарань. (це також потрібно видалити, оскільки такі особи підлягають тепер лише зняттю з військового обліку на час відбування покарання).

Потрібно доповнити:

  • Виключенню з військового обліку також підлягають особи, які померли, або за рішенням суду визнано їх безвісно відсутніми або оголошено померлими.

*Варто наголосити на тому, що громадян які припинили громадянство, а також яких за рішенням ВЛК визнано непридатними до військової служби і яких виключено з військового обліку військово-обліковий документ, а це військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов’язаного не вилучається, до них лише вносяться вносяться дані про виключення з військового обліку (проставлення штампу про таке виключення).

Який порядок виключення з військового обліку?

Для виключення із військового обліку, в першу чергу, повинна бути підстава. Якщо така наявна у військовозобов’язаного, то він особисто з’являється в ТЦК та СП та подає відповідну заяву про виключення з обліку та документи, що підтверджують підставу для виключення.

За результатом виключення з військового обліку, у військово-обліковому документі має бути поставлена відмітка «Виключений з військового обліку».

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини 6 ст.37 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”, військово-обліковий документ не вилучається. До цього документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку. Відомості про виключення з обліку також вносяться до Єдиного електронного реєстру військовозобов’язаних, призовників та резервістів. Виключені з військового обліку громадяни є невійськовозобов’язаними. Виключені на підставі пунктів 3 та 4 також мають право на перетин державного кордону в період дії воєнного стану.

Які наслідки виключення з військового обліку?

Виключення з військового обліку передбачає втрату статусу військовозобов’язаного. Відповідно, як уже зазначалось вище, особа, виключена з військового обліку, не має обов’язків, пов’язаних із військового обліку, не повинна проходити ВЛК, оновляти військово-облікові дані та інші.

Якщо у вас залишились будь-які запитання, пов’язані із військовим обліком, процедурою виключення та зняття з військового обліку, звертайтесь в АО «Бачинський та партнери». Наш мобілізаційний юрист допоможе з усіма запитаннями, які у вас виникають та роз’яснить права та обов’язки в залежності від вашої конкретної ситуації.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок