Зняття з військового обліку та виключення з обліку: різниця між поняттями

Доволі часто у військовозобовʼязаних виникає запитання з приводу зняття та виключення з військового обліку. Звичайно, що поняття «знятий з обліку» та «виключений з обліку» є відмінними.

Сьогодні в цій статті ми розглянемо різницю між цими поняттями, а також наслідками для військовозобов’язаного щодо відмітки знятий з обліку та виключений з військового обліку на підставі норм Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зі змінами від 18.05.2024 року та Постанови Верховної ради України № 560 від 16.05.2024 року.

 

 

ЯКА РІЗНИЦЯ МІЖ ЗНЯТИМ ТА ВИКЛЮЧЕНИМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Варто розпочати із концептуальної різниці між зняттям та виключенням з військового обліку. Вони відрізняються за наслідками та підставами.

«Виключений з військового обліку» означає, що особа втрачає статус військовозобов’язаного та на неї не поширюються обовʼязки з військового обліку. Зокрема така особа не може бути призвана під час мобілізації, після виключення з обліку не зобов’язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, такій особі не можна вручати повістку. Це поняття є постійним і особа не повинна знову ставати на військовий облік.

«Знятий з військового обліку» це тимчасове поняття та воно не означає звільнення від статусу військовозобов’язаного. Після зняття з військового обліку військовозобов’язаний продовжує виконувати обовʼязки військового обліку (проходження ВЛК, оновлення військово-облікових даних, повідомлення ТЦК та СП про зміну місця проживання тощо) та повинен стати на військовий облік в іншому органі, до прикладу в ТЦК та СП іншої області або ж в консульстві України в іншій країні.

Консультація юриста

КОГО ЗНІМАЮТЬ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ТА ЯКІ Є ПІДСТАВИ ДЛЯ ЗНЯТТЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Правила військового обліку передбачають чіткий та вичерпний перелік підстав для зняття з військового обліку військовозобов’язаних. Так, зняти з військового обліку можна наступних військовозобов’язаних:

– військовозобов’язані, які змінюють місце проживання та переїжджають проживати в ту територію, на яку юрисдикція ТЦК та СП, де вони перебувають на обліку не поширюється.

*Після цього військовозобов’язаний повинен стати на військовий облік в тому ТЦК та СП, який поширює юрисдикцію на територію нового місця проживання військовозобов’язаного. Під час дії воєнного стану змінити місце проживання, місце прописки можливе лише з дозволу ТЦК та СП.

– військовозобов’язані, яких прийняли на службу в правоохоронні органи такі як Національна поліція України, ДБР, БЕБ, ДКВСУ, органів цивільного захисту тощо.

*Такі військовозобов’язані беруться на облік у відповідних органах в яких починають проходити службу.

– військовозобов’язані, які переїжджають для тимчасового (понад 3 місяців) проживання за кордон.

*Такі військовозобов’язані повинні стати на консульський військовий облік в тій країні, в якій тимчасово проживають.

Консультація юриста

ЯК ЗНЯТИСЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Щоб знятися з військового обліку, військовозобов’язаному потрібно особисто зʼявитися в ТЦК та СП, в якому він перебуває на військовому обліку та подати відповідну заяву.

При цьому, зняттю з військового обліку під час загальної мобілізації передують усі мобілізаційні процедури: оновлення облікових даних, проходження ВЛК та виявлення підстав для відстрочки.

Детальніше про підстави для відстрочки ви можете прочитати за посиланнями: відстрочка від мобілізаціївідстрочка для догляду за інвалідом.

При знятті з військового обліку військовозобов’язаний повинен мати при собі: заяву, в якій обґрунтовуватимуться підстави для зняття з обліку, паспорт, військово-обліковий документ (військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов’язаного тощо), а також документи, що виступатимуть доказами зазначених у заяві підстав.

Військовозобов’язаний є знятим з військового обліку у військкоматі після отримання відповідної відмітки під назвою «Знятий з військового обліку» в військово-облікових документах.

ЩО РОБИТИ ЯКЩО Є ВІДМІТКА ЗНЯТИЙ З ОБЛІКУ?

Після отримання відмітки «Знятий з військового обліку» військовозобов’язаний повинен стати на військовий облік в іншому ТЦК та СП або ж в іншому органі, де буде перебувати на військовому обліку.

Такий обов’язок – з’явитись у відповідний орган для постановки на військовий облік військовозобов’язаний повинен виконати протягом 7 днів з моменту зняття з обліку та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.

Консультація юриста

КОГО ВИКЛЮЧАЮТЬ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ АБО ЯК ВИКЛЮЧИТИСЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Аналогічно як і у випадку зняття з військового обліку, підстави для виключення з військового обліку прописані у Правилах військового обліку. Так, виключають з військового обліку тих, хто:

– був мобілізований та прийнятий на військову службу.

*в такому випадку військовозобов’язаний отримує статус військовослужбовця, а особова справа направляється до відповідної військової частини.

– є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за висновком ВЛК.

*ключовим є саме визнання особи непридатною. При цьому, висновок про непридатність та виключення з військового обліку передається на затвердження до регіональної ВЛК.

– досягнув граничного віку перебування в запасі. За загальним правилом, такий вік становить 60 років.

– припинив громадянство України.

Консультація юриста

– засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

– відбуває реальне покарання в установі виконання покарань.

ЯКИЙ ПОРЯДОК ВИКЛЮЧЕННЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Для виключення із військового обліку, в першу чергу, повинна бути підстава. Якщо така наявна у військовозобов’язаного, то він особисто з’являється в ТЦК та СП та подає відповідну заяву про виключення з обліку та документи, що підтверджують підставу для виключення.

За результатом виключення з військового обліку, у військово-обліковому документі має бути поставлена відмітка «Виключений з військового обліку».

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини 6 ст.37 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”, військово-обліковий документ не вилучається. До цього документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку. Відомості про виключення з обліку також вносяться до Єдиного електронного реєстру військовозобов’язаних, призовників та резервістів. Виключені з військового обліку громадяни є невійськовозобов’язаними. Виключені на підставі пунктів 3 та 4 також мають право на перетин державного кордону в період дії воєнного стану.

ЯКІ НАСЛІДКИ ВИКЛЮЧЕННЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Виключення з військового обліку передбачає втрату статусу військовозобов’язаного. Відповідно, як уже зазначалось вище, особа, виключена з військового обліку, не має обов’язків, пов’язаних із військового обліку, не повинна проходити ВЛК, оновляти військово-облікові дані та інші.

Якщо у вас залишились будь-які запитання, пов’язані із військовим обліком, процедурою виключення та зняття з військового обліку, звертайтесь в АО «Бачинський та партнери». Наш мобілізаційний юрист допоможе з усіма запитаннями, які у вас виникають та роз’яснить права та обов’язки в залежності від вашої конкретної ситуації.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок