Зняття з військового обліку та виключення з обліку: різниця між поняттями

11 квітня 2024 року Верховна Рада ухвалила новий Закон про мобілізацію.

Всі, хто офіційно визнаний обмежено придатним, повинні повторно пройти перевірку ВЛК впродовж 12 місяців.
Ті, хто отримав 2 або 3 групу інвалідності після 24.02.2022 року повинні повторно пройти медичний огляд.

Інформація, що надана нижче, була актуальна до зміни Закона про мобілізацію (до 11 квітня 2024 року).

 

Доволі часто у військовозобовʼязаних виникає запитання з приводу зняття та виключення з військового обліку. Звичайно, що поняття «знятий з обліку» та «виключений з обліку» є відмінними.

Сьогодні в цій статті ми розглянемо різницю між цими поняттями, а також наслідками для військовозобов’язаного щодо відмітки знятий з обліку та виключений з військового обліку.

ЯКА РІЗНИЦЯ МІЖ ЗНЯТИМ ТА ВИКЛЮЧЕНИМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Варто розпочати із концептуальної різниці між зняттям та виключенням з військового обліку. Вони відрізняються за наслідками та підставами.

Консультація юриста

«Виключений з військового обліку» означає, що особа втрачає статус військовозобов’язаного та на неї не поширюються обовʼязки з військового обліку. Зокрема така особа не може бути призвана під час мобілізації, після виключення з обліку не зобов’язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, такій особі не можна вручати повістку. Це поняття є постійним і особа не повинна знову ставати на військовий облік.

«Знятий з військового обліку» це тимчасове поняття та воно не означає звільнення від статусу військовозобов’язаного. Після зняття з військового обліку військовозобов’язаний продовжує виконувати обовʼязки військового обліку (проходження ВЛК, оновлення військово-облікових даних, повідомлення ТЦК та СП про зміну місця проживання тощо) та повинен стати на військовий облік в іншому органі, до прикладу в ТЦК та СП іншої області або ж в консульстві України в іншій країні.

КОГО ЗНІМАЮТЬ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ТА ЯКІ Є ПІДСТАВИ ДЛЯ ЗНЯТТЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Правила військового обліку передбачають чіткий та вичерпний перелік підстав для зняття з військового обліку військовозобовʼязаних. Так, зняти з військового обліку можна наступних військовозобовʼязаних:

  • Військовозобов’язані, які змінюють місце проживання та переїжджають проживати в ту територію, на яку юрисдикція ТЦК та СП, де вони перебувають на обліку не поширюється.

*Після цього військовозобов’язаний повинен стати на військовий облік в тому ТЦК та СП, який поширює юрисдикцію на територію нового місця проживання військовозобов’язаного. Під час дії воєнного стану змінити місце проживання, місце прописки можливе лише з дозволу ТЦК та СП.

  • Військовозобов’язані, яких прийняли на службу в правоохоронні органи такі як Національна поліція України, ДБР, БЕБ, органів цивільного захисту тощо.

*Такі військовозобов’язані беруться на облік у відповідних органах в яких починають проходити службу.

  • Військовозобов’язані, які переїжджають для тимчасового (понад 3 місяців) проживання за кордон.

*Такі військовозобов’язані повинні стати на консульський військовий облік в тій країні, в якій тимчасово проживають.

ЯК ЗНЯТИСЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Щоб знятися з військового обліку, військовозобов’язаному потрібно особисто зʼявитися в ТЦК та СП, в якому він перебуває на військовому обліку та подати відповідну заяву.

Консультація юриста

При цьому, зняттю з військового обліку під час загальної мобілізації передують усі мобілізаційні процедури: оновлення облікових даних, проходження ВЛК та виявлення підстав для відстрочки.

Детальніше про підстави для відстрочки ви можете прочитати за посиланнями: відстрочка від мобілізації, відстрочка для догляду за інвалідом.

При знятті з військового обліку військовозобов’язаний повинен мати при собі паспорт, військово-обліковий документ (військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов’язаного тощо), а також документи, які підтверджують зміну облікових даних та право на відстрочку.

Військовозобов’язаний є знятим з військового обліку у військкоматі після отримання відповідної відмітки під назвою «Знятий з військового обліку» в військово-облікових документах.

ЩО РОБИТИ ЯКЩО Є ВІДМІТКА ЗНЯТИЙ З ОБЛІКУ?

Після отримання відмітки «Знятий з військового обліку» військовозобов’язаний повинен стати на військовий облік в іншому ТЦК та СП або ж в іншому органі, де буде перебувати на військовому обліку.

Такий обов’язок – з’явитись у відповідний орган для постановки на військовий облік військовозобов’язаний повинен виконати протягом 7 днів з моменту зняття з обліку.

КОГО ВИКЛЮЧАЮТЬ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ АБО ЯК ВИКЛЮЧИТИСЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Аналогічно як і у випадку зняття з військового обліку, підстави для виключення з військового обліку прописані у Правилах військового обліку. Так, виключають з військового обліку тих, хто:

Консультація юриста

  • був мобілізований та прийнятий на військову службу.

*В такому випадку військовозобов’язаний отримує статус військовослужбовця, а особова справа направляється до відповідної військової частини.

  • є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за висновком ВЛК.

*Ключовим є саме визнання особи непридатною. При цьому, висновок про непридатність та виключення з військового обліку передається на затвердження до регіональної ВЛК.

  • досягнув граничного віку перебування в запасі. За загальним правилом, такий вік становить 60 років.
  • припинив громадянство України.
  • засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
  • відбуває реальне покарання в установі виконання покарань.

ЯКИЙ ПОРЯДОК ВИКЛЮЧЕННЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Для виключення із військового обліку, в першу чергу, повинна бути підстава. Якщо така наявна у військовозобов’язаного, то він особисто з’являється в ТЦК та СП та подає відповідну заяву про виключення з обліку та документи, що підтверджують підставу для виключення.

За результатом виключення з військового обліку, у військово-обліковому документі має бути поставлена відмітка «Виключений з військового обліку».

ЯКІ НАСЛІДКИ ВИКЛЮЧЕННЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Виключення з військового обліку передбачає втрату статусу військовозобов’язаного. Відповідно, як уже зазначалось вище, особа, виключена з військового обліку, не має обов’язків, пов’язаних із військового обліку, не повинна проходити ВЛК, оновляти військово-облікові дані та інші.

В окремих випадках, особи, виключені з військового обліку мають право на перетин кордони.

Якщо у вас залишились будь-які запитання, пов’язані із військовим обліком, процедурою виключення та зняття з військового обліку, звертайтесь в АО «Бачинський та партнери». Наш мобілізаційний юрист допоможе з усіма запитаннями, які у вас виникають та роз’яснить права та обовʼязки в залежності від вашої конкретної ситуації.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок