Кримінальна відповідальність за незаконний перетин кордону

З початку введення воєнного стану в Україні почала діяти заборона перетину кордону чоловікам віком від 18 до 60 років. Звичайно, із цієї заборони є передбачені законом винятки і часто чоловіки призовного віку перетинають кордон правомірно, проте не менш часто відбуваються спроби незаконного перетину кордону. У цій статті з’ясуємо яка відповідальність за незаконний перетин кордону України загрожує винним та чи є відповідальність за неповернення в Україну. 

Міграційне право є важливим і складним питанням для багатьох людей, які шукають кращі умови життя та роботи в інших країнах. Тому, якщо ви маєте будь-які питання або проблеми з міграційним правом, вам може знадобитися кваліфікована допомога міграційного адвоката або іншого фахівця у цій галузі.

Коли може настати кримінальна відповідальність за незаконний перетин кордону України

Залежно від обставин та способів незаконного перетину державного кордону, кримінальна відповідальність може наставати за такими статтями:

  • стаття 358 КК України: Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів

Кримінальна відповідальність за цією статтею може наставати, якщо особа для перетину кордону використовує підробленні документи. Для прикладу, підроблений паспорт, де зазначено, що чоловіку 17 років, коли фактично вже виповнилося 18 років, підробленні висновки ВЛК про визнання непридатним тощо. Винним може загрожувати штраф або обмеження волі.

  • Стаття 369 КК України: Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі

Кримінальна відповідальність за цією статтею настає, якщо особа намагається підкупити прикордонника. При чому, відповідальність настає за саму пропозицію дати хабаря за незаконний пропуск через кордон, незалежно від того чи прикордонник прийняв пропозицію і взяв хабаря та незалежно від того, чи в результаті вдалося перетнути кордон. Такі діяння караються штрафом або позбавленням волі на строк до 4 років.

  • Стаття  336 КК України: Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період

В усіх випадках незаконного перетину кордону чоловіками віком від 18 до 60 років незалежно від способу, їх дії можуть також кваліфікуватися за статтею 336 КК України, оскільки сьогодні найчастіше незаконний перетин здійснюють саме з метою ухилення від призову.

Адміністративна відповідальність за незаконний перетин кордону України

Звичайно, бувають інші способи перетину кордону, крім перелічених вище. Зокрема, перетин кордону поза пунктами пропуску (через ліс, річку, у багажнику автомобіля тощо), надання чужого документа при перетині кордону (в тому числі паспорта жінки,  відповідно переодягнувшись). У таких випадках буде наставати адміністративна відповідальність, передбачена статтею 204-1 КУпАП: незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України. За вчинення цього адміністративного правопорушення передбачено штраф у розмірі від 3 400 до 8 500 гривень або адміністративний арешт.

Кримінальна відповідальність за незаконний перетин кордону під час воєнного стану: що нас може очікувати?

Не секрет, що з початку введення воєнного стану, законодавство зазнало чималих змін. Так от і щодо незаконного перетину кордону такі зміни пропонуються. У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №7268, яким пропонується доповнити Кримінальний кодекс України спеціальною статтею, яка буде передбачати кримінальну відповідальність саме за незаконний перетин кордону (будь-яким способом) військовозобов’язаними під час дії воєнного стану.

Якщо його буде прийнято, то винним буде загрожувати штраф або позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Кримінальна відповідальність за неповернення в Україну

Актуально для теми відповідальності за незаконний перетин кордону також розглянути законопроєкт № 7265, яким пропонувалося встановити кримінальну відповідальність за неповернення в Україну після введення воєнного стану. Кримінальна відповідальність за неповернення в Україну за законопроєктом № 7265 стосувалася б осіб, які перетнули кордон на законних підставах, проте є військовозобов’язаними. Неповернення в Україну відповідно до законопроєкту каралося б позбавленням волі на строк від 5 до 10 років. 

6 вересня 2022 року Законопроєкт № 7265 знято з розгляду. 

Проте, команда АО “Бачинський та партнери” і далі відслідковуватиме пропозиції Верховної Ради, пов’язані із встановленням кримінальної відповідальності за неповернення в Україну чи незаконний перетин кордону в Україні під час дії воєнного стану.

Якщо ви шукаєте адвоката з міграційних питань, то наше адвокатське об’єднання може надати вам якісну та професійну юридичну допомогу в цій галузі. Юридична допомога може включати в себе надання консультацій щодо правових питань, складання та подання документів, проведення переговорів та інших дій, що пов’язані з захистом прав та інтересів клієнта. Читайте також: хто не підлягає мобілізації в Україні.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок