Кримінальні покарання: види основних та додаткових покарань

У більшості випадків визнання особи винуватою у вчиненні кримінального правопорушення суд призначає засудженому одне або кілька покарань, які визначені Кримінальним кодексом України. При призначені покарання суд виходить із верхньої та нижньої межі покарання за конкретне кримінальне правопорушення, які визначенні в статті Кримінального кодексу України. Суд, призначаючи покарання, також враховує обставини, які обтяжують відповідальність, та обставини, які пом’якшують відповідальність. Які є види кримінальних покарань та які є розміри кримінальних покарань читайте далі.

В загальному кримінальні покарання поділяються на основні, додаткові, а також ті, які можуть бути як основними, так і додатковими. У чому різниця? За одне кримінальне правопорушення суд може призначити лише одне основне покарання. Водночас, крім основного покарання за одне кримінальне правопорушення може бути призначено ще одне і навіть кілька додаткових покарань.

 

Основні кримінальні покарання

  • громадські роботи

Це безоплатне виконання у вільний від роботи час суспільно корисних робіт. Вид таких робіт визначає міська/сільська рада залежно від потреб територіальної громади. Розмір такого кримінального покарання є від 60 до 240 годин виконання громадських робіт та до 4-х годин на один день.

  • виправні роботи

Виправні роботи полягають у відрахуванні із доходу винного певного відсотку (від 10% до 20%) грошових коштів у державний бюджет. Розмір цього кримінального покарання є від 6 місяців до 2 років відрахувань.

  • службові обмеження для військовослужбовців

Службові обмеження для військовослужбовців полягають у відрахуванні із грошового забезпечення винного військовослужбовця певного відсотку (від 10% до 20%) грошових коштів у державний бюджет. Крім цього, протягом службових обмежень військовослужбовець не може бути підвищений за посадою чи у військовому званні.

Розмір цього кримінального покарання є від 6 місяців до 2 років службових обмежень.

Консультація юриста

  • арешт

Арешт – це тримання винної особи в умовах ізоляції від суспільства строком від 1 до 6 місяців.

  • обмеження волі

Обмеження волі – це тримання засудженої особи в кримінально-виконавчих установах відкритого типу без ізоляції від суспільства, але із наглядом та залученням до праці. Розмір цього покарання становить від 1 до 5 років.

  • тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців

Розмір цього покарання становить від 6 місяців до 2 років і полягає в виконанні та відбуванні покарання (режим), суспільно корисній праці, соціально-виховній роботі, громадському впливі, військовому навчанні при військовій частині в окремому штаті (дисциплінарному батальйоні).

  • позбавлення волі на певний строк

Полягає у поміщенні винної особи до кримінально-виконавчої установи закритого типу із ізоляцією від суспільства на певний строк. Строк позбавлення волі може становити від 1 до 15 років за загальним правилом та в окремих випадках до 25 років.

  • довічне позбавлення волі

Довічне позбавлення волі – це виняткове кримінальне покарання без встановлення строку, яке відбувається до моменту смерті засудженого.

Додаткові кримінальні покарання

  • позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу.
  • конфіскація майна.

Конфіскація майна – це безоплатне та примусове вилучення всього або частини майна, яке є у приватній власності винної особи у власність держави. Конкретний перелік майна, яке вилучається у власність держави визначається судом у вироці.

Як основні, так і додаткові кримінальні покарання

  • штраф.

Штраф – це грошове стягнення до державного бюджету, конкретний розмір якого визначається судом в залежності від тяжкості вчиненого кримінального правопорушення. Розмір штрафу за вчинення кримінального правопорушення може бути від 30 до 50 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 510 гривень до 850 000 гривень

  • позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю

Це кримінальне покарання може бути призначене як основне покарання на строк від 2 до 5 років або як додаткове покарання на строк від 1 до 3 років.

Aвтор

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок