Щодо перерахунку пенсій військовослужбовців насамперед слід зазначити, що держава зобов’язана підвищувати пенсії військовим пенсіонерам не лише під час проведення загальної індексації починаючи з 2023 року щороку 1 березня, але й у разі, якщо зростає розмір грошового забезпечення чинних військовослужбовців.
Перерахунок раніше призначених пенсій провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Підстави для перерахунку пенсії:
Підставою для перерахунку раніше призначених пенсій є:
- документи, що є у пенсійній справі, а також додаткові документи, подані пенсіонером;
- підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок проводиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів .
Етапи перерахунку пенсій:
- Подати заяву до обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для отримання довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
- Після отримання довідки про розмір грошового забезпечення необхідно письмово звернутися із заявою про проведення перерахунку до відповідного територіального відділення Пенсійного фонду України, який призначив Вам пенсію.
В питаннях перерахунку пенсій військовим, з огляду на “пробіли“ в базовому законі, велику роль відіграє практика Верховного Суду.
Так, показовим є рішення у зразковій справі Великої Палата Верховного Суд від 16 жовтня 2019 року № 240/5401/18 (провадження № 11-198заі19), предметом спору в якій було зменшення відсоткового розміру основної пенсії військовим,
Верховним Судом у цій справі було зроблено висновок, що під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення. Натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
В іншій справі Верховний Суд досліджував питання обсягу прав органів Пенсійного фонду України під час перевірки довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцю (постанова ВП ВС від 19 лютого 2020 року у справі № 240/6263/18).
Зокрема, Верховний Суд зазначив про таке: уповноважені органи (зокрема ТЦК та СП) готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку для перерахунку
ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок
Але, водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.
Щодо документа, який посвідчує статус особи для призначення дострокової пенсії як учаснику бойових дій (постанова КАС ВС від 17 січня 2023 року у справі № 580/8208/21) суд зазначив, що посвідчення учасника бойових дій та довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення визначають як альтернативні документи, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, які кожний окремо є достатнім документом, який засвідчує спеціальний статус особи, яка звернулась за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.
Загалом, слід зазначити, що питання пенсійного забезпечення військовослужбовців є доволі складним та неоднозначним, має певну усталену судову практику зі спірних питань, тому у разі виникнення складнощів чи незрозумілих застосувань норм закону, безумовно необхідно звертатись до адвокатів – спеціалістів з питань пенсійного забезпечення військовим.