Податкові перевірки: види та ключові характеристики

З метою контролю за дотриманням податкового законодавства співробітниками Державної фіскальної служби проводяться податкові перевірки. Простими словами дані які були надані до контролюючих органів під час звітності повинні співпадати с фактичними даними на підприємстві. Об’єктом перевірки стають грошові і товарні документи, накладні, декларації, показники реєстрів тощо. Після перевірки складається акт з виявленими порушеннями або вказується про їх відсутність.

За даними інформації електронної системи адміністрування ПДВ, по базі даних податкових декларацій, податкової звітності, даних різних державних реєстрів проводиться Камеральна перевірка. Вона проводиться у будівлі ДФС, та контролює своєчасність надходження всіх декларацій, реєстрацію накладних та внесення коригування до надходженнях документів. Згода платника або присутність підприємця не потрібні під час перевірки.

За місцем знаходження юридичної чи фізичної особи або за місцем фактичного здійснення господарської діяльності проводять Фактичну перевірку, метою якої є правильно оцінити оборот готівки чи розрахунків, правильність оформлення працівників. Зауважимо, що дана перевірка не  попереджує платника податків.

Більш об’ємною за своєю суттю та нюансами є Документальна перевірка. Це аналіз на підставі звітності та первинних документів для контролю достовірності та повноти наданої інформації, контроль за дотриманням валютного законодавства.

Документальна перевірка в свою чергу може бути планова (за графіком) та не планова ( підстави суворо обмежено законом); виїзною або не виїзною. Окремим підвидом є документальна невиїзна позапланова електронна перевірка. З огляду на те, що терміни планових і позапланових перевірок суворо обмежені, то будь-яке їх порушення буде свідчить про порушення прав платника. У цьому випадку не зволікаємо та реагуємо , а іноді і оскаржуємо дії перевіряючих.

На сьогодні під час дії воєнного стану в Україні контролюючи органи проводять усі камеральні, документальні і фактичні перевірки, враховуючи певні умови щодо категорій платників податків, реалізуючи своє право за наявності безпеки при проведенні даних перевірок.

На етапі знайомства з теоретично-загальними поняттями про податкові перевірки здається все доволі зрозумілим, але постають питання коли вже є порушення або є підстави оскарження певних дій вже у судовому порядку. Тому нехтувати допомогою податкового адвоката не варто, тим паче, що податкове законодавство змінюється стрімглав та налічує тисячі документів, а займатися повноцінно бізнесом та моніторити всі зміни законодавства буде вкрай виснажливо і важко.

Кращою порадою буде довірити ці питання фахівцю ще до початку перевірок, наприклад: коли вже побачили себе у плані-графіку, оскільки вже тут можливі суперечки щодо правомірності внесення Вас до такого плану. А якщо не має підстав до перевірки, не має і самої перевірки, а значить і про штрафи можна не хвилюватися

Aвтор

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок