Авторське право на фотографію виникає автоматично з моменту її створення. Цікаво, що для надійного захисту у спорах чи комерціалізації знімків доцільно пройти офіційну реєстрацію авторського права в Укрпатенті.
Відразу виникають питання, що надає реєстрація, які можуть бути докази і підстави для захисту майнових інтересів.
Що охороняється авторським правом?
Згідно із Законом України «Про авторське право і суміжні права» охороняється форма вираження творчої ідеї. Це фотографічні твори, цифрові фото, композиції. Головне, що вони мають індивідуальний творчий характер. Другий блок присвячений авторському оформленню або обробці. Штучний інтелект не є винятком при умові, що керівну роль відігравала людина. Не охороняються звичайні зображення без творчості, технічні копії або фотографії, створені повністю автоматизовано без людського втручання.
Хто може зареєструвати авторськє право на фотографію
Зареєструвати авторське право може фізична особа, яка створила фотографію. Також розглядаються співавтори, якщо фото створене спільно. А роботодавець претендує на авторське право, якщо фотографію створено в межах трудових відносин. У разі передачі або смерті автора набуває прав правонаступник або спадкоємець. Подати документи може сам автор або уповноважений представник за довіреністю.
Про майнові та немайнові права автора
Немайнові права вказують на право визнаватися автором твору і право на ім’я. Наприклад вказується ім’я при публікації або відмова від нього. У цю категорію входить усе, що стосується недоторканності твору. Це може бути заборона змін без згоди автора).
А майнові права можуть передаватися іншим особам. У цю категорію входить виключне право на використання твору, дозвіл на публічне використання. Мова йде про розповсюдження, копіювання, передача третім особам. Ще розглядається право на отримання винагороди, передача прав за ліцензією чи договором. Майнові права діють протягом усього життя автора.
Як зареєструвати авторськє право на фотографію
Реєстрація авторського права на фотографію в Україні здійснюється через Національний орган інтелектуальної власності. Це не обов’язкова, але рекомендована процедура для підтвердження авторства у спорах або комерційних правочинах. Якщо дивитися етапи реєстрації, спочатку йде підготовка документів. Потрібна заява, зразок фотографії, квитанція про сплату збору; паспортні дані автора. Подача заяви здійснюється онлайн через сайт Укрпатенту або поштою. Розгляд заяви може тривати до 2 місяців, а вартість отримання свідоцтва про державну реєстрацію авторського права складає від 180 до 600 грн.
Про доступ, спадкування і викуп
Авторські права поділяються на немайнові і майнові. Основними способи передачі майнових прав можна назвати ліцензію, договір, передачу і викуп. Ліцензія являє собою дозвіл на використання фотографії, а договір відчуження, як повна передача прав іншій особі.
Передача доступу часто здійснюється через комерційні платформи Shutterstock, Adobe Stock відповідно до умов сервісу. При цьому викуп прав розглядається, коли автор отримує оплату й передає право використання одноразово.
Дія авторського права – що відомо?
Тривалість авторського права визначена законом, оскільки немайнові права діють безстроково. Майнові права діють протягом життя автора і 70 років після його смерті. Трапляється, що автор невідомий, тоді діє правило 70 років з дати публікації. У випадку знаходження прав юридичній особі, документи оформлюються на 70 років з дати першого оприлюднення. Після закінчення строку охорони фотографія переходить у публічне надбання, тобто може вільно використовуватись без дозволу.
Як захистити авторське право на фотографію?
До основних способів захисту відносять реєстрацію авторського права, створення копій, укладання договорів. Реєстрація авторського права слугує як формальний доказ. Фіксація створення фото потрібна для збереження метаданих, публікацій та інше. Якщо казати про ліцензійні договори, це чітке документальне оформлення передачі прав.
Авторське право на фотографію порушено: що робити?
Якщо трапилось лихо, краще відразу зібрати докази правопорушення. Далі варто звернутися до порушника та дізнатися його думку. В крайню чергу люди пишуть до суду. Вимагається припинення порушення, компенсація і моральна шкода. Також автор має право звернутись до кіберполіції або Держслужби інтелектуальної власності у разі онлайн-порушень.
АО «Бачинський та партнери» допоможе оцінити докази і підготувати юридично обґрунтовану претензію. Професійний юрист зможе вести переговори з порушником або платформою. Важливо правильно оформити позовні документи та представити інтереси у суді, тому телефонуйте.