Ринок землі в Україні: особливості з 01 січня 2024 року

З 01 січня цього року стартував довгоочікуваний наступний етап ринку землі сільськогосподарського призначення в нашій країні.

Спробуємо розібратись в особливостях цих нововведень.

 

Так, з цього року юридичні особи набули право придбання земельних ділянок, раніше це право мали лише громадяни України, тобто фізичні особи.

Відтепер підприємства до яких не застосовуються обмеження і заборони на придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, отримали право набувати у власність до 10 тис. га.

Також коротко зауважу, “що ліміт“ придбання земельних ділянок збільшено і для фізичних осіб – з “до 100 га“ на “до 10 тис. га“.

До кого ж застосовується заборона на купівлю землі?

А заборона на доступ до ринку сільськогосподарської землі поширюватиметься на юридичних осіб, учасників або кінцевих бенефіціарних власників яких є:

  • громадяни рф або учасники терористичних організацій;
  • іноземні держави;
  • особи, у яких неможливо встановити кінцевого бенефіціарного власника;
  • особи, що зареєстровані в офшорних зонах, віднесених до переліку офшорних зон;
  • особи щодо яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції);
  • особи, що перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, включених Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF).

Слід зазначити, що ринок потроху набирає обертів і вже виходить на рівень довоєнних показників обороту у площі.

Трохи статистики.

За інформацією Держгеокатастру України станом на грудень 2023 року середня вартість 1 га відчужених земельних ділянок досягла позначки у 40 237 грн. Найдешевша зафіксована у Херсонській області на рівні 23 600 грн., найдорожча вартість 1 га сільськогосподарської землі зафіксована у Львівській області на рівні 120 500 грн.

Продавці зобов’язані за законом вказувати ціну, яка не нижча за показники нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Тому для оптимізації податкового навантаження операції, сторони вказують, зазвичай, як ціну продажу показники нормативної грошової оцінки.

Неминучий наслідок збільшення лімітів землі у власності та допуску юридичних осіб до ринку – зростання цін. Ринок поповнюється покупцями, попит на землю росте, відповідно, ціни зростатимуть.

Юристи та адвокати АО “Бачинський та партнери“ надають правову допомогу та повний юридичний супровід у питаннях купівлі-продажу земельних ділянок, в тому числі сільськогосподарського призначення, та здійснюють передпродажний аналіз ризиків щодо таких угод і кваліфіковано допоможуть у даних питаннях.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок