Що робити після отримання свідоцтва про право на спадщину

Будь-яке оформлення спадкового майна завжди складається з трьох стадій:

  • Прийняття спадщини
  • Отримання свідоцтва про право на спадщину
  • Оформлення права власності на спадкове майно

Консультація юриста

На прийняття спадщини у спадкоємців є 6 місяців, перебіг яких розпочинається з дня смерті спадкодавця. На дату написання цієї статті в Україні діє воєнний стан: на цей період перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється, але не більше ніж на чотири місяці. Тобто сумарно – 10 місяців, протягом яких спадкоємець має звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Нотаріус відкриває спадкову справу і чекає до завершення строку на прийняття спадщини: до спливу цих шести (наразі – десяти) місяців свідоцтво про право на спадщину отримати не можна.

По завершенню вказаного строку наступає другий етап – отримання свідоцтва про право на спадщину. І зазвичай третій етап (оформлення права власності на спадщину) відбувається майже одночасно з другим.

При видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов’язково перевіряє:

  • факт смерті спадкодавця (свідоцтво про смерть або рішення суду про оголошення особи померлою),
  • час і місце відкриття спадщини,
  • наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом (родинні зв’язки спадкоємців зі спадкодавцем і черговість спадкування),
  • прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб,
  • склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину (правовстановлюючі документи).

На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.

Після того, як ви отримали свідоцтво про спадщину ваші дії залежать від виду майна. Як завершити оформлення деяких найпоширеніших видів майна, на яке ви отримали свідоцтво про право на спадщину, показуємо нижче у вигляді таблиці:

Консультація юриста

 

Вид спадкового майна Що робити?
Нерухомість (квартири, будинки, земельні ділянки) Нотаріус здійснює функції державного реєстратора та одночасно з видачею свідоцтва про право на спадщину вносить інформацію про спадкоємця як про нового власника у державний реєстр речових прав. Додатково звертатися в інші органи (БТІ тощо) не потрібно.
Транспортний засіб (автомобілі тощо) Протягом 10 днів з моменту отримання свідоцтва про право на спадщину спадкоємець має звернутися до Сервісного центру МВС для перереєстрації транспортного засобу на своє ім’я.
Частка у статутному капіталі ТОВ протягом 1 року з дня закінчення строку для прийняття спадщини спадкоємець має звернутися до державного реєстратора та подати заяву про вступ до товариства.
Зброя Після смерті особи зброя, яка їй належала, передається на тимчасове зберігання (до 6 місяців) до органів поліції. Далі спадкоємець, який бажає залишити зброю собі, повинен отримати на неї дозвіл і разом зі свідоцтвом про право на спадщину звернутися до поліції та зареєструвати зброю на своє ім’я.
Грошовий вклад у банку Зі свідоцтвом про право на спадщину звернутися в банк і отримати майно.
Майнові права інтелектуальної власності Звернутися зі свідоцтвом про право на спадщину до ДП «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент)

 

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок