Тимчасовий захист у Польщі для громадян України

Право на тимчасовий захист на території Республіки Польщі мають право громадяни України члени їх сімей, що проживали тут до 24 лютого 2022 року, які є переміщені 24 лютого 2022 року та пізніше.

Варто зазначити також, що не українські громадяни і особи без громадянства, що можуть довести законність проживання в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі чинного дозволу на постійне проживання, виданим відповідно до законодавства і не мають змоги безпечно повернутися до країни свого походження на тривалий час, мають право на захист або певний національний захист залежно від країни члена ЄС.

Для узгодження всіх нюансів можна скористатися допомогою міграційного юриста.

Згідно зі Спецзаконом, українські втікачі від війни мають право на цілком легальних підставах перебувати в Польщі протягом 18 місяців від 24 лютого 2022 року (до 24 серпня 2023 року).

ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ У ПОЛЬЩІ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ 2023

Статус тимчасового захисту надає право на освіту, медичне страхування і обслуговування, доступ до ринку праці, соціальну допомогу, дозвіл на проживання на період тимчасового захисту (на 1 рік з можливістю продовження), забезпечення житлом (заселення у центр чи надання засобів для проживання), доступ до банківських послуг, право переїхати у іншу країну ЄС ще до отримання дозволу на проживання.

Важливо, що тимчасовий захист у Польщі передбачає те, що якщо держава не матиме можливості продовжувати приймати людей, то особу можуть переселити у сусідню державу (але тільки за згодою на це особи).

Міграційні питання можуть бути дуже складними та потребують великої уваги до деталей. Якщо ви шукаєте допомогу в рішенні питань з міграції, міграційний адвокат може надати вам кваліфіковану правову допомогу.

Консультація юриста

ЯК ОТРИМАТИ ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ В ПОЛЬЩІ?

Тимчасовий захист можна отримати лише в одній країні ЄС. У кожній він впроваджується через спеціальні дозволи на перебування, наприклад, тимчасові посвідки на проживання чи довгострокові візи. У Польщі тимчасовий захист фактично надається разом із кодом PESEL.

Оскільки тимчасовий захист українських біженців можливий лише в одній з країн ЄС, відтак отримати пільги чи переваги, які надаються польським законом про допомогу громадянам України зможуть лише особи, які перебувають під тимчасовим захистом виключно у Польщі.

PESEL UKR – це особливий статус для українських переселенців, який дає право українцям отримувати в Польщі соціальну допомогу, медичні послуги,  дозволяє працевлаштуватися та навчатися у Польщі.

З березня 2023 року статус PESEL UKR став обов’язковим для громадянина України, який хоче залишитись у Польщі. Для того, щоб його отримати у вас буде 30 днів після приїзду до Польщі.

Це одинадцятизначний цифровий символ, за яким ідентифікують особу власника (аналог нашого ідентифікаційного номера платника податків). Номер PESEL використовують під час звернення до різноманітних органів влади, наприклад, для оформлення соціальної допомоги, реєстрації власної справи в Польщі, під час працевлаштування або отримання медичної допомоги.

Номер PESEL містить у собі такі дані: дата народження, порядковий номер, стать та контрольні цифри.

Для того, щоб отримати номер (код) PESEL, потрібно підготувати заяву. Ознайомитись із бланком заяви ви можете за цим посиланням: https://warszawa19115.pl/documents/20184/3324046/Wniosek+o+nadanie+numeru+PESEL+obywatelowi+Ukrainy+w+zwi%C4%85zku+z+konfliktem+zbrojnym/c1d4bbf4-9944-4eff-8820-251338e09b20.

Консультація юриста

Подати документи можна у будь-якій адміністрації гміни або в адміністрації міського району. Знайти їхні адреси можна тут:

https://www.gov.pl/web/ua/de-mozhna-podaty-zayavku-na-otrymannya-nomera-PESEL.

Зверніть увагу! У зв’язку зі зменшенням попиту, з 7 червня 2022 року цю послугу можна буде отримати лише в районних делегаціях Бюро Адміністрації та Справ Громадян (Delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich).

Заяву на отримання PESEL подають особисто. Якщо Ви заповнюєте заяву від імені дитини віком до 18 років, надайте:

  • в разі відсутності паспорту – свідоцтво про народження;
  • дані батьків та/або особи, яка фактично є законним представником дитини;
  • кольорову фотографію на фотопапері розміром 35 х 45 мм.

Присутність дитини до 12 років не потрібна, крім тих випадків, коли її особа встановлюється на підставі заяви.

Після подання заяви ви отримаєте роздруківку — підтвердження номера PESEL.

Були введені нові правила отримання карти тимчасового побуту  (Karta Pobytu) для мігрантів з України. Зокрема змінами у польському законодавстві передбачено скасування інституту посвідки на тимчасове проживання, яка видається громадянам України за спрощеною процедурою;

Консультація юриста

Зазначені зміни жодним чином не вплинуть терміни перебування українських біженців, які прибули у Польщі після 24 лютого 2022 року. Їх перебування у Польщі буде визнаватись легальним до 24 серпня 2023 року.

Офіційно подавати документи на карту тимчасового побуту у Польщі зможуть лише українські мігранти зі статусом PESEL UKR, отримують дозвіл на тимчасове перебування (Karta Pobytu) з метою:

  • офіційного працевлаштування у Польщі за висококваліфікованою професією;
  • проведення на території Польщі господарської діяльності (фактично – започаткування та ведення власної бізнес-діяльності).

ЯК ПОНОВИТИ ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ В ПОЛЬЩІ?

Якщо українець виїжджає за межі Польщі більше як на 30 днів, статус  PESEL UKR скасовується, відповідно припиняються всі виплати. Після повернення до Польщі можна буде поновити статус PESEL UKR та виплату соцдопомоги , звернувшись до гмінної адміністрації (Urząd Gminy/Miasta).

Але існує небезпека не поновлення статусу, наприклад, на тій підставі, що людина приїхала не з території, де тривають бойові дії. Щоб контролювати перетин українцями польського кордону органи соціального страхування (ZUS) отримуватимуть від Прикордонної служби відповідну інформацію.

Важливою поправкою до Спецзакону є офіційне санкціонування в якості посвідчення на проживання для громадян України електронного документу, доступного в додатку Diia.pl. Дана поправка до Спецзакону на законодавчому рівні закріпить той факт, що встановлений модуль Diia.pl разом із проїзним документом надаватиме право громадянину України багаторазово перетинати кордон на короткий строк – наприклад, за сімейними обставинами, для отримання документів або вирішення професійних питань − без необхідності отримання візи.

Крім того, Польща офіційно повідомила країни ЄС та Шенгенської зони, що Diia.pl є достатнім документом для підтвердження легального перебування українських воєнних мігрантів в Польщі. Тож цей електронний документ дозволяє громадянам України безперешкодно подорожувати до країн Євросоюзу та навіть за їхніми межами.

ЩО БУДЕ, ЯКЩО УКРАЇНЕЦЬ ТИМЧАСОВО ВИЇДЕ З ПОЛЬЩІ?

Якщо громадянин добровільно повертається проживати назад на територію України і залишитися там, то він автоматично втрачає своє права на тимчасовий захист. Тобто країна, яка видала дозвіл на проживання, анулює його і разом з цим припиняються право на тимчасовий захист.

Також громадянин, який хоче повернутися назад в країну ЄС, до закінчення надзвичайної ситуації він знову може отримати право на тимчасовий захист. З огляду на сучасну ситуацію, країни ЄС мають ухвалити дозвіл на повернення до країн-членів союзу.

Важливо, якщо громадянин має бажання повернутися в Польщу, де він вже користувався правом на тимчасовий захист, то ця країна може не погодитися на ваше повернення на її територію. При відмові країни надати громадянину тимчасовий захист знову, тоді він може звернутися за тимчасовим захистом в будь-яку іншу країну ЄС.

Наше адвокатське об’єднання “Бачинський Та Партнери” надає якісну та професійну юридичну допомогу у різних галузях права. Наші юристи мають великий досвід у роботі з клієнтами різних категорій, від приватних осіб до великих компаній, тому ми можемо забезпечити ефективний та комплексний підхід до розв’язання юридичних питань наших клієнтів. Вам також може бути цікава інформація на тему: виїзд дитини за кордон.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок