Тимчасовий захист у Польщі для громадян України

Право на тимчасовий захист на території Республіки Польщі мають право громадяни України члени їх сімей, що проживали тут до 24 лютого 2022 року, які є переміщені 24 лютого 2022 року та пізніше. Також особи без громадянства, громадяни з 3 країн і члени їх сімей, які раніше отримали схожий захист в Україні або міжнародний захист, та були переміщені з України 24 лютого 2022 року.

Консультація юриста

Варто зазначити також, що не українські громадяни і особи без громадянства, що можуть довести законність проживання в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі чинного дозволу на постійне проживання, виданим відповідно до законодавства і не мають змоги безпечно повернутися до країни свого походження на тривалий час, мають право на захист або певний національний захист залежно від країни члена ЄС. Для узгодження всіх нюансів можна скористатися допомогою міграційного юриста.

Що передбачає тимчасовий захист в Польщі?

  • Отримання посвідки на тимчасове проживання в період тимчасового захисту, ця посвідка надається на 1 рік і може бути продовжена два рази на строк 6 місяців
  • Можливість навчатися в Польщі. Діти до 18 років мають право навчатися у закладах освіти разом з громадянами на території яких вони проживають.
  • Право на працю. Тоді вимога у 6 місяців відсутня.
  • Отримання доступу до медицини та соціального забезпечення для населення
  • Забезпечення громадян житлом, що передбачає поселення їх у відповідні центри або надання засобів для комфортного проживання.
  • Отримання статуса біженця згодом
  • Доступ до банківських послуг
  • Право переїхати у іншу країну ЄС ще до отримання дозволу на проживання
  • Можливість вільно пересуватися країнами союзу в період 90 днів і 180 днів після отримання дозволу на проживання у країні що прийняла громадянина

Важливо, що тимчасовий захист у Польщі передбачає те, що якщо держава не матиме можливості продовжувати приймати людей, то особу можуть переселити у сусідню державу (але тільки за згодою на це особи).

Тимчасовий захист присвоюється одразу при заїзді? Чи потрібно просити про нього?

Право на тимчасовий захист у Польщі означає те, що, якщо громадянин потребує набуття цього права, йому потрібно тільки виконати вказівки державних органів країни, тобто довести своє громадянство, інший статус міжнародного захисту інший схожий захист. Також потрібно довести те що особа проживала на території України, родинно-сімейні зв’язки на території України, щоб отримати право на тимчасовий захист.

Тимчасовий захист діє для громадянина по всіх країнах ЄС чи тільки в Польщі?

Якщо громадянин отримує тимчасовий захист від однієї країни члена ЄС, то право на захист дійсне тільки в країні, яка дала дозвіл на проживання. Проте, як зазначалося вище особа має право вільно пересуватися територією ЄС протягом 90 та 180 днів. Якщо протягом цього часу ви вирішите змінити своє місце проживання, то дозвіл на місце проживання в попередній країні автоматично припиняється разом з тимчасовим захистом. Це означає що процедуру отримання тимчасового захисту потрібно пройти повторно по новому місці проживання.

Громадянин зареєстрований для отримання тимчасового захисту, але хоче повернутися в Україну на короткий термін чи втрачає він надані йому права в країні ЄС?

Якщо громадянин хоче повернутися на короткий термін в Україну, наприклад відвідати свою сім’ю, чи зібрати документи для допомоги в порятунку сім’ї, це не тягне за собою втрати права на захист. Тому що ЄС не розглядає короткочасну відсутність особи, як рішення добровільного повернення в Україну.

Громадянин має тимчасовий захист в Польщі, та хоче повернутися в Україну. Що відбудеться з його правами на території ЄС і чи може особа при поверненні використовувати тимчасовий захист?

Якщо громадянин добровільно повертається проживати назад на територію України і залишитися там, то він автоматично втрачає своє права на тимчасовий захист.Тобто країна, яка видала дозвіл на проживання, анулює його і разом з цим припиняються право на тимчасовий захист.

Консультація юриста

Також громадянин, який хоче повернутися назад в країну ЄС, до закінчення надзвичайной ситуації він знову може отримати право на тимчасовий захист. З огляду на сучасну ситуацію, країни ЄС мають ухвалити дозвіл на повернення до країн-членів союзу.

Важливо, якщо громадянин має бажання повернутися в Польщу, де він вже користувався правом на тимчасовий захист, то ця країна може не погодитися на ваше повернення на її територію.При відмові країни надати громадянину тимчасовий захист знову, тоді він може звернутися за тимчасовим захистом в будь-яку іншу країну ЄС.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок