Відмова від повістки: які можуть бути наслідки

Однією із найбільш хвилюючих та актуальних тем у суспільстві під час дії воєнного стану, безперечно в умовах постійної дії загальної мобілізації, є повістки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Військовозобов’язаних та їхніх близьких часто непокоять запитання щодо порядку вручення повісток, їх видів, хто має право вручати повістку, які наслідки неявки по повістці.

У цій статті ми також торкнемось теми повісток ТЦК та СП, а саме розглянемо чи можна відмовитися від повістки та що буде якщо відмовитися від повістки.

КОЛИ МОЖНА ВІДМОВИТИСЯ ВІД ПОВІСТКИ?

За своєю суттю, повістка означає виклик військовозобов’язаного до військкомату з метою виконання правил військового обліку, найчастіше, з метою постановки на військовий облік, оновлення облікових даних, проходження ВЛК та визначення рівня придатності до військової служби.

Очевидно, що у випадку відсутності військово-облікових документів взагалі, застарілих даних у них, неактуальної ВЛК є підставою для вручення військовозобов’язаному повістки на оновлення військово-облікових даних.

Водночас, якщо ви переконані, що сповна виконали правила військового обліку, недавно оновили облікові дані, про що маєте відповідну відмітку та маєте штрих код для перевірки відповідної інформації в єдиному реєстрі військовозобов’язаних «Оберіг» про наявність відстрочки від мобілізації, то підстав для вручення вам повістки немає.

Найкраще у такому випадку пояснити представникам ТЦК та СП, що з моменту останнього візиту до ТЦК та СП облікові дані у вас не змінилися та наразі є діюча відстрочка.

Консультація юриста

Відмовитись від повістки без будь-яких негативних юридичних наслідків може категорія осіб, яка була виключена з військового обліку. Оскільки такі особи від моменту виключення з обліку не мають жодного юридичного та правового зв’язку з ТЦК.

Також відмовитися від повістки можна за умов:

  • якщо в документі вказані неправильні дані одержувача (повістка може бути адресована комусь іншому);
  • повістку вручає не уповноважена на це особа;
  • на повістці немає печатки ТЦК/підпису його керівника.

 

ЩО БУДЕ ЯКЩО ВІДМОВИТИСЯ ВІД ПОВІСТКИ?

Якщо ж військово-облікові дані не оновлені, то підстав для відмови від отримання повістки немає. Така відмова від повістки трактується як порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію.

У випадку відмови військовозобов’язаного від повістки такий факт однозначно фіксується з боку представників ТЦК та СП.

Тобто, складається відповідний акт про відмову від повістки. У такому акті військовозобов’язаний може зазначити причини відмови від повістки та підписатись. Якщо ж військовозобов’язаний відмовляється також підписувати акт та не бажає зазначати у ньому будь-що, то такий акт підписується свідками відмови від отримання повістки.

Саме акт про відмову від повістки є підтвердженням такої відмови та підставою для того, щоб настали нижчеописані наслідки, які повʼязані з відмовою від повістки.

Консультація юриста

Відповідальність за відмову від вручення повістки — таке притягнення здійснює ТЦК та СП шляхом винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.

Покарання за такі дії може складати від 17 000 грн до 25 500 грн.

Читайте також: Вручення повісток на блокпостах: чи це законно.

ЯКІ НАСЛІДКИ ВІДМОВИ ВІД ПОВІСТКИ?

Наслідки відмови від повістки залежать від виду повістки, від якої відмовляється військовозобов’язаний.

Так, як відомо, є повістки на оновлення даних, повістки на проходження ВЛК та бойові повістки (мобілізаційні розпорядження).

Відмова від повістки на оновлення військово-облікових даних тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу. Аналогічна адміністративна відповідальність настає також у випадку отримання та ігнорування такої повістки.

При цьому, варто розуміти, що кількість відмов від повісток на оновлення військово-облікових даних не означає перехід від адміністративної до кримінальної відповідальності. За відмову від повістки про оновлення військово-облікових даних може наставати лише адміністративна відповідальність.

Якщо ж говорити про відмову від проходження ВЛК або ж уже відмову від мобілізаційного розпорядження (бойової повістки), то за таку відмову настає кримінальна відповідальність.

Може бути цікавим: Відповідальність за ухилення від мобілізації.

Дії із відмови від мобілізаційного розпорядження можуть трактуватись як вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 336 Кримінального кодексу України – ухилення від призову під час мобілізації.

В будь-якому випадку, перед тим як відмовлятися від будь-якої повістки ТЦК та СП, спершу варто проконсультуватися із мобілізаційним юристом, щоб детально розуміти свої права та наслідки, які можуть очікувати за відмову від повісток в тій чи іншій ситуації.

Якщо у вас виникають питання, повʼязані із мобілізацією, то юристи АО «Бачинський та партнери», які мають тривалий досвід у цій сфері, допоможуть зрозуміти усі підводні камені мобілізації та правил комунікації із ТЦК та СП.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок