Відмова від повістки: які можуть бути наслідки

Однією із найбільш хвилюючих та актуальних тем у суспільстві під час дії воєнного стану, безперечно в умовах постійної дії загальної мобілізації, є повістки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Військовозобовʼязаних та їхніх близьких часто непокоять запитання щодо порядку вручення повісток, їх видів, хто має право вручати повістку, які наслідки неявки по повістці.

У цій статті ми також торкнемось теми повісток ТЦК та СП, а саме розглянемо чи можна відмовитися від повістки та що буде якщо відмовитися від повістки.

 КОЛИ МОЖНА ВІДМОВИТИСЯ ВІД ПОВІСТКИ?

 За своєю суттю, повістка означає виклик військовозобовʼязаного до військкомату з метою виконання правил військового обліку, найчастіше, з метою постановки на військовий облік, оновлення облікових даних, проходження ВЛК та визначення рівня придатності до військової служби.

Очевидно, що у випадку відсутності військово-облікових документів взагалі, застарілих даних у них, неактуальної ВЛК є підставою для вручення військовозобов’язаному повістки на оновлення військово-облікових даних.

Водночас, якщо ви переконані, що сповна виконали правила військового обліку, недавно оновили облікові дані, про що маєте відповідну відмітку та маєте штрих код для перевірки відповідної інформації в єдиному реєстрі військовозобовʼязаних «Оберіг» про наявність відстрочки від мобілізації, то підстав для вручення вам повістки немає.

Найкраще у такому випадку пояснити представникам ТЦК та СП, що з моменту останнього візиту до ТЦК та СП облікові дані у вас не змінилися та наразі є діюча відстрочка.

Консультація юриста

ЩО БУДЕ ЯКЩО ВІДМОВИТИСЯ ВІД ПОВІСТКИ?

 Якщо ж військово-облікові дані не оновлені, то підстав для відмови від отримання повістки немає. Така відмова від повістки трактується як порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію.

У випадку відмови військовозобовʼязаного від повістки такий факт однозначно фіксується з боку представників ТЦК та СП.

Тобто, складається відповідний акт про відмову від повістки. У такому акті військовозобов’язаний може зазначити причини відмови від повістки та підписатись. Якщо ж військозобовʼязаний відмовляється також підписувати акт та не бажає зазначати у ньому будь-що, то такий акт підписується свідками відмови від отримання повістки.

Саме акт про відмову від повістки є підтвердженням такої відмови та підставою для того, щоб настали нижчеописані наслідки, які повʼязані з відмовою від повістки.

ЯКІ НАСЛІДКИ ВІДМОВИ ВІД ПОВІСТКИ?

 Наслідки відмови від повістки залежать від виду повістки, від якої відмовляється військовозобов’язаний.

Так, як відомо, є повістки на оновлення даних, повістки на проходження ВЛК та бойові повістки (мобілізаційні розпорядження).

Відмова від повістки на оновлення військово-облікових даних тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу. Аналогічна адміністративна відповідальність настає також у випадку отримання та ігнорування такої повістки.

При цьому, варто розуміти, що кількість відмов від повісток на оновлення військово-облікових даних не означає перехід від адміністративної до кримінальної відповідальності. За відмову від повістки про оновлення військово-облікових даних може наставати лише адміністративна відповідальність.

Якщо ж говорити про відмову від проходження ВЛК або ж уже відмову від мобілізаційного розпорядження (бойової повістки), то за таку відмову настає кримінальна відповідальність.

Дії із відмови від мобілізаційного розпорядження можуть трактуватись як вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 336 Кримінального кодексу України – ухилення від призову під час мобілізації.

В будь-якому випадку, перед тим як відмовлятися від будь-якої повістки ТЦК та СП, спершу варто проконсультуватися із мобілізаційним юристом, щоб детально розуміти свої права та наслідки, які можуть очікувати за відмову від повісток в тій чи іншій ситуації.

Якщо у вас виникають питання, повʼязані із мобілізацією, то юристи АО «Бачинський та партнери», які мають тривалий досвід у цій сфері, допоможуть зрозуміти усі підводні камені мобілізації та правил комунікації із ТЦК та СП.

Aвтор

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок