Розірвання шлюбу можливе через 2 органи – відділ РАЦС або суд.
На сьогоднішній день відмова від шлюбу дуже проста, оскільки можна подати документи на розлучення онлайн. Відмова від шлюбу потребує знання сімейного права та можливо процесуальних вимог.
У відділі РАЦС розлучитися онлайн не можна. Особиста присутність є обов’язковою: в ідеалі – і чоловіка, і дружини, проте інколи допускається, що хтось один з них може прийти особисто і діяти і від свого імені, і від імені чоловіка/дружини на підставі довіреності.
Як подати заяву на розлучення в суд онлайн
Діджиталізація суттєво полегшує життя всім. Існування системи «Електронний суд» робить цілком реальним подання позову зі свого комп’ютера.
У Електронному суді треба зареєструватися за електронною поштою та заходити щоразу за електронно-цифровим підписом. Якщо вас уже починають злегка лякати ці формулювання, то не хвилюйтесь, ваш адвокат, швидше за все, має і ЕЦП, і профіль в Електронному суді (автор цієї статті – має).
Заходите через файловий ЕЦП або через Дію:
Позовна заява пишеться безпосередньо на сайті:
Додатки долучаються як PDF-файли.
Судовий збір теж можна заплатити онлайн на сайті суду:
Після успішного подання заяви ви зможете через Електронний суд відстежувати рух по справі: будь-які ухвали суду, листи, вхідна кореспонденція, дати судових засідань – усе це буде з’являтися на сайті, а вам приходитиме сповіщення на електронну пошту.
Також читайте: Як розірвати шлюб під час війни
Адвокат по сімейним справам може надати клієнтам юридичну консультацію щодо їхніх прав та обов’язків у сімейному праві та допомогти у підготовці документації, необхідної для розгляду сімейних справ. Він може представляти інтереси своїх клієнтів в суді та домовлятися про умови мирного врегулювання сімейних справ.
Проблеми та особливості подання онлайн заяви про розірвання шлюбу
- Технічні неполадки. Електронний суд – прекрасний, але при великому навантаженні працює повільніше, ніж хотілося б. Останнього разу у автора цієї статті завантаження заяви з усіма додатками зайняло без перебільшення пів дня.С
- Оригінал свідоцтва про шлюб. За загальним правилом, до суду подаються копії документів. Однак саме у справах про розлучення ще досі багато судів послуговуються застарілими рекомендаціями Пленуму Верховного Суду України від 2007 року, суть яких у тому, що до позову треба обов’язково долучати оригінал свідоцтва про шлюб. Тобто подання заяви у електронному вигляді і, відповідно, наявність свідоцтва про шлюб лише у вигляді скан-копії, може загрожувати тим, що суд вимагатиме подати оригінал.
Це вже не онлайн
- Участь у судових засіданнях. І законодавець юридично, і Електронний суд технічно дозволяють брати участь у судових засіданнях у режимі відеоконференції. Ні, не через Zoom, а строго через ось цей сайт. Разом з тим зауважимо, що часто у справах про розірвання шлюбу суд розглядає справу взагалі без присутності сторін (якщо відповідач визнає позов і не заперечує проти розірвання шлюбу).
- Отримання рішення суду. Станом на дату публікації цієї статті через війну росії в Україні фінансування судової влади дуже обмежене. Суди буквально не завжди мають кошти на те, щоб відправити вам рішення суду поштою. Зважте, що рішення суду – це єдиний документ, який буде підтверджувати факт вашого розлучення. Вам необхідно буде мати його на руках, наприклад, при укладенні наступного шлюбу. Тому цілком можливо, що доведеться таки завітати до суду в режимі офлайн, щоб отримати своє рішення (в Електронному суді воно буде завантажене, але без підписів).
Залишилися запитання? Звертайтесь, підкажемо вам відповіді.