Міністерство закордонних справ дало розпорядження закордонним дипломатичним установам відновити прийом заяв на консульські послуги для чоловіків мобілізаційного віку з 18 травня.
Чоловіки призовного віку, які виїхали за кордон та проживають там, мали стати на військовий облік до 17 червня. Відповідно ті, хто не оновив дані, стають обмеженими у наданні консульських послуг. У даній статті розглянемо які послуги можуть отримати чоловіки за кордоном та що для цього потрібно.
З 18 травня чоловіки віком 18-60 років, які перебувають або проживають за кордоном, мають можливість подати заяви на отримання консульських послуг. Згідно з новим законодавством, поряд із документами, які необхідні для отримання обраної консульської послуги, такі заявники мають також подати свій військово-обліковий документ.
Паперові військово-облікові документи діяли до моменту запуску електронного кабінету призовника. Після його запуску починають діяти електронні військово-облікові документи, які кожен заявник зможе самостійно сформувати онлайн в електронному кабінеті. Згідно з інформацією Міністерства оборони, електронний кабінет реалізований у форматі мобільного застосунку «Резерв+», який можна завантажити після 18 травня з офіційних маркетів App Store та Google Play. З 18 червня у застосунку з’явилась можливість після уточнення своїх даних сформувати витяг з реєстру «Оберіг» з особистими персональними та службовими даними, які зберігаються в реєстрі (електронний військово-обліковий документ, е-ВОД).
Для отримання консульської послуги електронний військово-обліковий документ має бути достовірним і актуальним, тобто сформованим не раніше, ніж за 3 дні до звернення до консульської установи. Якщо документ старіший за 3 дні, перед зверненням слід заново сформувати його в електронному кабінеті призовника. Зісканувавши код зі смартфона заявника консул зможе у режимі реального часу отримати підтвердження актуальності військово-облікових даних заявника та можливості отримати консульську послугу.
Що робити, якщо немає не лише паперового військово-облікового документа, а й закордонного паспорта?
Для взяття на тимчасовий консульський облік наявність закордонного паспорта обов’язкова. У такому разі, громадянин після 18 червня, коли, згідно з повідомлення Міністерства оборони України, в електронному кабінеті призовника з’явилася можливість сформувати електронний військово-обліковий документ, може сформувати цей документ та звернутися з ним до консульської установи для оформлення закордонного паспорта.
Проте, є винятки, коли без військово-облікового документа можливо:
- отримати посвідчення особи на повернення в Україну (т.зв. «білий паспорт») ;
- оформити консульські дії щодо дітей громадян України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства;
- вчинити дії за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном.
Коли набрали чинності нові законодавчі зміни, українські чоловіки за кордоном зіштовхнулися з численними правовими питаннями та невизначеністю, пов’язаними із наданням консульських послуг. Міграційний юрист Адвокатського об’єднання “Бачинський та партнери” надасть кваліфіковану консультацію, допоможе розібратися з нововведеннями та забезпечить юридичну підтримку у вирішенні цього питання.