Сьогодні ми ознайомимось з тим, як реалізується спрощене оподаткування в Україні. Мова йде про єдиний податок для першої групи оподаткування. До неї відносяться фізичні особи, котрі займаються підприємницькою діяльністю і не використовують працю найманих робітників та здійснюють роздрібний продаж товарів на ринках або надають побутові послуги виключно для населення. Варто зазначити, якщо підприємець працює в магазині (навіть у випадку, якщо такий магазин розташовано на території ринку), він не може належати до даної групи.
Види послуг, що дозволяються надавати підприємцям 1-ї групи вказані в п. 291.7 ПКУ. В цій статті зазначені види послуг, котрі відносяться до побутових. В разі, якщо підприємець відповідає критеріям, він має право перейти на першу групу оподаткування. Головний критерій, котрий дає право перейти до першої групи єдиного податку, це розмір доходу.
На сьогоднішній день максимальний розмір доходу для ФОП 1 групи не повинен перевищувати 167 розмірів мінімальної заробітної плати, це 1 336 000 грн.
Яка ставка єдиного податку для ФОП 1 групи
Розмір ставки дорівнює 10 % від прожиткового мінімуму – це 302,8 грн. щомісяця. В разі перевищення ліміту по доходам, ставка податку збільшується до 15%.
Якщо платником здійснюється декілька видів діяльності, застосовується максимальний розмір ставки. Також такий підприємець може перейти на другу чи третю групу єдиного податку.
Коли сплачувати податки для ФОП 1 групи
Підприємці повинні сплачувати податок щомісяця, до 20 числа, авансовим внеском. Суму можна внести наперед за цілий рік. При умові, що платежі не виходять за кінець календарного року.
Навіть, якщо діяльність не приносить прибутків, сплатити податок доведеться все одно. Так, в разі простроченого платежу, розмір ставки збільшується до 50%. В разі, якщо податок не сплачується два квартали поспіль, ФОП автоматично переводиться на загальну систему оподаткування.
Але, ФОП, що працює на умовах 1 групи єдиного податку, все ж має право цілком законно не платити податку. Підприємець має право отримати податкову відпустку на один календарний місяць. Це може бути лікарняний, якщо підприємець хворіє місяць чи більше. Однак, в разі відпустки, забороняється отримувати дохід. В такому випадку підприємець повинен буде сплатити податок.
Також може бути цікаво: Єдиний податок ФОП 2 групи у 2024 році
Коли подавати декларацію?
Платником єдиного податку 1-ї групи декларація подається один раз на рік. В декларації вказується сума доходу та сплаченого податку. Декларація подається не пізніше 60 календарних днів після закінчення року.
Окрім єдиного податку, підприємець першої групи сплачує єдиний страховий внесок.
Страховий внесок – це не податок, це внесок для отримання передбачених законом витрат, в разі настання страхового випадку. Його розмір становить 22% від мінімальної заробітної плати. Сума дорівнює 1760 грн.
ЄСВ сплачується один раз на квартал або кожного місяця, на вибір платника. В разі сплати поквартально, розмір платежу становить 5280 грн.
Під час дії воєнного стану, підприємці мають право не нараховувати ЄСВ за себе (в цьому випадку страховий стаж не нараховується). Особа має право добровільно сплатити єдиний страховий внесок. В такому випадку в декларації вказується сума для отримання страхового стажу. ЄСВ можуть не сплачувати підприємці, котрі отримують пенсії за віком чи інвалідністю, або отримують державну соціальну допомогу.
Звіт по ЄСВ подається один раз на рік до 1 березня.
Вас також може зацікавити: відстрочка від мобілізації.