Закриття кримінального провадження у зв’язку з закінченням строків досудового розслідування

В провадженні суду перебувало кримінальне провадження за обвинуваченням клієнта у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 383, ч. 2 ст. 384 КК України, санкції за вказаними статтями Кримінального кодексу передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.

Вивчивши матеріали досудового розслідування адвокатом було знайдено спосіб для закриття кримінального провадження, а саме.

Положення ч. 1 ст. 21 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК) гарантують кожному право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.

Розумність строків – є однією із засад кримінального провадження, передбачених ст. 7 КПК.

Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК, з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Велика палата ЄСПЛ у п. 68 рішення у справі Карт проти Туреччини (Kart v. Turkey, заява №8917/05) зазначила, що право на розгляд справи протягом розумного строку базується на необхідності гарантувати, що обвинуваченим доведеться залишатись занадто довго у стані невизначеності щодо результатів кримінальних звинувачень проти них. Так само ЄСПЛ у п. 18 рішення в справі Вемхофф проти Німеччини (Wemhoff v. Germany, заява №2122/64) вказував, що чітка мета відповідного положення п. 1 ст. 6 Конвенції у кримінальних справах полягає у забезпеченні того, щоби обвинувачені особи не перебували занадто довго під обвинуваченням та обвинувачення було визначене.

Верховний Суд у постанові від 26.05.2020 у справі №556/1381/18, залишив без змін ухвали суду першої інстанції про закриття кримінального провадження за п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК, та відповідної ухвали суду апеляційної інстанції у кримінальному провадженні, в якому: з моменту оголошення особі про підозру до направлення обвинувального акта до суду минуло більше двох місяців, строк досудового розслідування щодо цього підозрюваного не був продовжений у встановленому законом порядку і не зупинявся, злочин, у вчиненні якого підозрюється особа, не відноситься до категорії тяжких чи особливо тяжких злочинів проти життя та здоров`я особи.

Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд і в ухвалі від 26.05.2020 у справі №712/6375/18, якою відмовлено в відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою прокурора в кримінальному провадженні, закритому на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК судом першої інстанції, у зв`язку з направленням обвинувального акта до суду поза межами строку досудового розслідування.

Таку ж позицію  висловив Верховний Суд в постанові від 21 квітня 2021 року по справі № 991/6516/20 та додатково зазначив поміж іншого таке: “Відповідно до вимог ч. 1 ст. 290 КПК досудове розслідування вважається завершеним після повідомлення стороні захисту про його завершення та відкриття матеріалів. Дії слідчого і прокурора, передбачені ч. 1 ст. 291 та ст. 293 КПК (складення обвинувального акта, його затвердження, вручення стороні захисту та направлення до суду), є формою завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні і не є підставою для зупинення процесуальних строків після ознайомлення сторонами з матеріалами кримінального провадження“.

Хронологія процесуальних рішень та інших обставин у вказаному кримінальному провадженні була такою:

  • 28.11.2019 року клієнту у цьому кримінальному провадженні було повідомлено про підозру.
  • 29.11.2019 року клієнту повідомлено про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
  • 29.09.2020 року складено обвинувальний акт та затверджено прокурором.
  • 29.09.2020 року датована розписка клієнта про отримання копії обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування.
  • 02.03.2021 року обвинувальний акт із реєстром матеріалів досудового розслідування надійшов до суду.

 

Прокурором не надано постанови про продовження строку досудового розслідування, в реєстрі матеріалів досудового розслідування інформації про продовження або зупинення строку досудового розслідування немає.

Оскільки ж у цій справі після повідомлення особи про підозру сплив строк досудового розслідування, цей строк не продовжувався і не зупинявся, а клієнт не підозрювався у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи, кримінальне провадження згідно з п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК було закрито.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок