Земельний сервітут

Визначення права земельного сервітуту міститься у ст. 98 Земельного кодексу України.

Тобто, це право і реальна можливість власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене користування чужою земельною ділянкою.

Що важливо, встановлення земельного сервітуту відбувається способом, який є найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

Земельні сервітути можуть бути:

  • щодо оплатності:

– платними,

– безоплатними;

  • щодо часових рамок:

– постійними,

– строковими;

Консультація юриста

  • щодо належності особі:

– власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки,

– іншій конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

  • щодо порядку встановлення:

-за договором,

– за законом,

– за заповітом,

– за рішенням суду.

Земельний сервітут підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Коли потрібне встановлення земельного сервітуту?

Наприклад, для можливості проходу, проїзду на велосипеді чи на автомобілі по наявному шляху, прогону худоби до пасовища через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв`язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо.

Види земельних сервітутів, точніше перелік тих, які можуть бути встановлені передбачено у ст. 99 Земельного кодексу України.  Цей перелік не є вичерпним, оскільки в останньому підпункті зазначено «інші земельні сервітути».

Якщо у Вас виникла необхідність у користуванні чужою земельною ділянкою, в призмі земельного сервітуту – необхідно звернутися до її власника для укладення договору із ним.

У випадку, коли досягнути домовленості важко, або й взагалі не можливо то рішення – це звернення до суду.

Розглядаючи Ваш позов, судом буде враховуватися: яка мета сервітуту, чи можливо задовільнити потреби позивача в інший спосіб, чому власником і потенційним сервітуарієм не можливо досягнути згоди щодо встановлення сервітуту або способу його здійснення, оплатності тощо.

У своєму рішенні суд повинен чітко визначити обсяг прав позивача, тобто особи, яка звертається щодо обмеженого користування чужою земельною ділянкою.

Aвтор

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок