Злочини сексуального характеру у воєнний час

Злочини сексуального характеру є одним із засобів ведення війни росією. Була зафіксована значна кількість випадків вчинення сексуального насильства, де потерпілими є жінки, чоловіки та навіть діти. Факти вчинення насильницьких дій сексуального характеру почали фіксувати ще з російського збройного вторгнення в Крим і ці діяння вже тоді правильно було кваліфікувати, як і інші кримінальні правопорушення російських військовослужбовців, за загальною статтею Кримінального кодексу (ст. 438 КК України – Порушення звичаїв війни). З початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну зафіксована кількість таких випадків тільки зростає. Згідно з даними наданими Генеральною прокуратурою України, зафіксовано більш, ніж 26 тисяч випадків воєнних злочинів за період широкомасштабного вторгнення росії. Документування цих фактів ведеться постійно і вже давно можна стверджувати про їх масовість, систематичність та спрямованість вчинити навмисну жорстокість щодо українського населення.

Військовий адвокат – це спеціаліст, який має глибокі знання у військовому праві та процесуальних нормах. Наші адвокати надають кваліфіковану допомогу військовослужбовцям, які потребують захисту у військових судах, а також з питань правової підтримки під час військової служби.

Фіксація злочинів сексуального характеру у воєнний час та притягнення до відповідальності

Вчинення насильницьких дій сексуального характеру у воєнний час додатково входитиме до складу таких міжнародних злочинів, як воєнні злочини, геноцид, злочини проти людяності, включно з порушенням права прав людини та гуманітарного права.

До  насильницьких дій сексуального характеру, пов’язаних із збройною агресією росії проти України, можна застосовувати і інші статті Кримінального кодексу України. В даному випадку йдеться про ч.1 ст.433 КК України, насильство над населенням у районах воєнних дій, що включатиме і вчинення сексуального насильства, відповідно до якої є передбачена міра покарання у вигляді позбавлення волі від трьох до восьми років. Жорстоке поводження з військовополоненими чи цивільним населенням також входитиме до складу ст. 438 КК України, порушення законів та звичаїв ведення війни, де передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до двадцяти років. Чи санкції даних статей можна вважати достатніми? Зважаючи на положення міжнародного кримінального та гуманітарного права, сексуальне насильство у воєнний час потребує значно більшої міри покарання. Вже були винесені пропозиції щодо внесення змін до статті 438 КК України. Основним завданням є відокремити від інших злочинів, вчинених у воєнний час, сексуальне насильство, пов’язане із збройною агресією. Перш за все, для цього необхідно імплементувати відповідні норми Женевських конвенцій, Римського статуту.

Зокрема, 20 вересня 2022 року Верховною Радою було утворено Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України з питань розслідування фактів сексуального насильства, вчинених внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, основним завданням якої є розслідування фактів сексуального насильства, вчинених у воєнний час, а також ініціювання дій для притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні насильницьких дій сексуального характеру, у тому числі щодо міжнародного розшуку таких осіб та здійснення співробітництва за принципом універсальної юрисдикції. Зараз Тимчасова слідча комісія працює над ініціюванням внесення ряду законодавчих змін. Було підготовлено проєкт закону, що визначає правовий статус жертв насильницьких дій сексуального характеру, пов’язаного з збройною агресією росії проти України, а також членів їх сімей та передбачає надання ряду соціальних гарантій, компенсацій, правової та психологічної допомоги та лікування. Також Тимчасова слідча комісія вважає важливим завданням збільшити відношення заявлених випадків сексуального насильства до їх реальної кількості. Адже число задокументованих випадків станом на сьогодні є дуже розмитим, зважаючи на характер такого діяння та психологічний стан потерпілих, значна їх частка хоче зберегти приватність або зневірилась у механізмі притягнення винного до відповідальності. Тому у проєкті вказаного вище закону пропонується запровадження моделі подання онлайн звернень до спеціальної комісії. Це допоможе потерпілим уникнути зайвих хвилювань та забезпечити своє право на приватність.

Отже, зрозуміло, що мовчати про сексуальне насильство, пов’язане з збройною агресією, не можна. Повідомляти про сексуальні злочини є важливо, адже вони є елементом ведення війни росією. Слід належним чином задокументувати дані діяння, щоб повною мірою притягнути до відповідальності, як і осіб, які безпосередньо вчиняли таке діяння, так і росію як державу.

Наші військові юристи готові надати професійну консультацію з різних питань, пов’язаних зі службою в армії. Ми допоможемо вам зрозуміти ваші права та відповісти на всі ваші запитання. Звертайтеся до нас та отримуйте якісну консультацію військового юриста.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок