Особливості працевлаштування іноземців в Україні

Кожен іноземець, який перебуває в Україні на законних підставах та хоче приступити до певної роботи, виконання трудових обов’язків чи, наприклад, зареєструвати свій власний бізнес та згодом розпочати діяльність в межах Україні – зобов’язаний пройти передбачену процедуру Законом України “Про зайнятість населення”,  а саме: отримання Дозволу на застосування праці іноземця та осіб без громадянства. Інакше, за доступ іноземцем до роботи без вказаного вище Дозволу роботодавцю може загрожувати адміністративна відповідальність.

Історія змін, аналіз актуального законодавства та статистичні показники

Вказана процедура дедалі частіше користується попитом. На даному етапі стрімкого розвитку та постійних внутрішніх змін Україна все більше привертає увагу іноземних громадян. За показниками статистичних таблиць Державної служби зайнятості у 2015 році було видано 9020 Дозволів іноземцям, у 2016 році – 9843 Дозволи. Можна прослідкувати, що число іноземців, які приїжджають для працевлаштування в Україну стрімко зростає, тому показники зареєстрованих Дозволів за 2017 рік будуть значно вищими.
Від 27 вересня 2017 року Процедура працевлаштування іноземців в Україні зазнала певний ряд змін. Підсумовуючи минулий і теперішній порядок, можна стверджувати, що дані зміни значно полегшили виготовлення такого Дозволу. Проте теперішніми зміни торкнулися заробітніх плат, що стало обов’язковою умовою, про це йдеться нижче.
Раніше за 15 календарних днів потрібно було подавати у службу зайнятості населення відомості про попит на відповідну вакантну посаду, яку в перспективі повинен заняти іноземець, тепер цього робити не потрібно. Такі зміни мінімізують витрати часу, в першу чергу для самого іноземця. Також змінився вичерпний перелік документів для виготовлення Дозволу, і це ще не усі зміни.

Процедура отримання Дозволу на працевлаштування іноземця

Дозвіл на працевлаштування іноземця оформляється і видається уповноваженими на це територіальними органами Державної служби зайнятості (далі ДЗС). У Львові Вам слід звернутися до Львівського обласного центру зайнятості.
     Категоріями працівників (загальними), які отримують Дозвіл, є:
1) відряджені іноземні працівники;
2) внутрішньокорпоративні цесіонарії;
3) іноземці та особи без громадянства, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Проте є Особливі категорії іноземців та осіб без громадянства, які мають свої переваги, про які поговоримо нижче. До таких категорій належать:
1) іноземні високооплачувані професіонали;
2) засновники та/або учасники, та/або бенефіціари (контролери) юридичної особи, створеної в Україні;
3) випускники університетів першої сотні світових рейтингів (їх перелік визначає КМУ) ;
4) іноземні працівники творчих професій;
5) іноземні ІТ-професіонали (нова особлива категорія).
     Перевагами кожної особливої категорії є те, що для роботодавця не ставиться обов’язкова умова виплачувати працівникам-іноземцям заробітню плату у розмірі 10 мінімальних заробітніх плат (станом на 2017 рік – це 32000 грн). Для інших категорій (загальної) працівників така нова умова про оплату праці є обов’язковою!

     Перелік документів для виготовлення Дозволу на працевлаштування іноземців:

 • Заява встановленої форми (у ній обов’язково зазначити посаду, на яку претендує іноземець згідно із Національним Класифікатором Професій, строк дії Дозволу та підприємство, у якому працюватиме іноземець).
 • Копія сторінок паспортного документа іноземця, перекладена українською мовою, нотаріально посвідчена;
 • Одна кольорова фотокартка іноземця (розміром 3,5 x 4,5 сантиметра);
 • Копія проекту трудового договору (контракту) з іноземцем, посвідчена роботодавцем (у трудовому контракті обов’язково має бути вказана посада, основні права та трудові обов’язки, розмір заробітньої плати, умови та графік роботи та найголовніше, що всі положення в контракті повинні відповідати чинному трудовому законодавству);
 • Довіреність на предствника за умови, якщо перелічені документи подаються через представника.

*Перелік документів для виготовлення Дозволу на працевлаштування може відрізнятися в залежності від основної мети звернення в ДСЗ. Наприклад, якщо продовжується дія Дозволу або внесення змін до Дозволу перелік документів інший (про це йдеться нижче).

     Для продовження дії Дозволу на працевлаштування необхідні такі документи:

 • Заява встановленої форми (слід звернути увагу, що вона відрізняється від заяви про виготовлення Дозволу);
 • Копія сторінок паспортного документа іноземця, перекладена українською мовою, нотаріально посвідчена;
 • Одна кольорова фотокартка іноземця (розміром 3,5 x 4,5 сантиметра);
 • Довіреність на представника за умови якщо перелічені документи подаються через представника.

     Для  внесення змін до Дозволу на працевлаштування необхідні такі документи:

 • Заява встановленої форми (слід звернути увагу, що вона відрізняється від заяви про виготовлення чи продовження Дозволу);
 • Оригінал Дозволу на працевлаштування іноземця, до якого будуть вносити зміни;
 • Довіреність на представника за умови якщо перелічені документи подаються через представника;
 • Необхідні документи в залежності від обставини зміни Дозволу:
 • якщо змінюється прізвище/ім’я іноземця, або його паспортний номер (у зв’язку із виготовленням нового паспорта) – подається Копія сторінок нового паспортного документа, перекладена українською мовою, нотаріально посвідчена;
 • якщо змінюється посада іноземця – подається Копія нового проекту трудового договору.

Також для внесення змін до Дозволу на працевлаштування встановлюються обов’язкові строки, тобто роботодавець (представник, який діє за довіреністю) повинен звернутися в ДСЗ не пізніш як за 30 днів до моменту виникнення таких обставин. За внесення змін до Дозволу офіційний збір не справляється.
Рішення про видачу Дозволу на працевлаштування або відмову у його видачі приймається ДСЗ протягом 7 робочих днів з дня одержання зазначених вище документів. Таке рішення оформляється у вигляді наказу центру зайнятості з відомостями про реквізити для здійснення оплати за  Дозвіл, який надсилається поштою роботодавцю (або представнику, який діє за довіреністю).

     Офіційний збір за Дозвіл становить:

 • Строк дії Дозволу від 1 до 3 років або його продовження на такий самий строк – 6 прожиткових мінімумів (станом на 2017 рік – 9600 грн.);
 • Строк дії Дозволу від 6 місяців до 1 року або його продовження на такий самий строк – 4 прожиткових мінімуми (станом на 2017 рік – 6400 грн);
 • Строк дії Дозволу до 6 місяців або його продовження на такий самий строк – 2 прожиткові мінімуми (станом на 2017 рік – 3200 грн).

Роботодавець зобов’язаний оплатити офіційний збір протягом 10 робочих днів на вказаний центром зайнятості рахунок з моменту отримання рішення про надання Дозволу, інакше таке рішення автоматично скасовується.
Дозвіл оформляється та видається протягом 3 робочих днів з дня зарахування відповідної суми коштів на рахунок вказаний у рішенні центру зайнятості.
Слід взяти до уваги, що отримати Дозвіл на працевлаштування досить складно, оскільки центром зайнятості беруться до уваги найменші дрібниці. Тому для того, аби максимального скоротити строки оформлення всієї документації на Дозвіл Вам необхідно, звичайно ж, звернутися за допомогою до юристів, котрі вже неодноразово мали справу із виготовленням такого Дозволу. Це дозволить уникнути неприємного досвіду та  ризиків відмови у видачі дозволу.
Запрошуємо до нас на консультацію, де ми з радістю розкажемо Вам усе в деталях, попередимо про можливі ризики, надамо корисні поради та якнайшвидше якісно підготуємо усі необхідні документи для Дозволу на працевлаштування.

Ми вам
зателефонуємо