Позичальник – особа, яка уклала кредитний договір з банком/мікрофінансовою організацією (МФО) та отримала відповідно до даного договору, грошові кошти та певні зобов’язання, а саме: своєчасно, без затримки, та в повному обсязі, вносити грошові кошти як плату для виконання умов договору та погашення кредитної заборгованості перед банком.
На практиці левова частка подібних правовідносин переростає в конфлікт – позичальник/боржник з одної та банк/МФО з іншої сторони. Дана проблема описана та існує досить давно, та сторони конфлікту безуспішно намагаються знайти найбільш оптимальні варіанти для її вирішення.
Проблемний кредит
Проблемним кредит стає в той момент, коли банком/МФО прослідковується систематичне невнесення особою грошових коштів для погашення кредиту. Позичальник/боржник сплатив не всю суму, прострочив у часі з виплатами, перестав вносити гроші взагалі тоді банк починає зазнавати збитків, через дії/бездіяльність позичальника.
Для банків/МФО найважливіше, не Ви, не Ваші відносини, а власні інтереси – повернення всіх взятих вами коштів, з пенею, відсотками, штрафами та іншим.
Що передує колекторам?
Банк/МФО встановив відсутність виплат по Вашому кредитному договору, та наступне –
- Повідомляє позичальника – боржника про те, що умови договору зі сторони особи були порушені, та повідомляє про необхідність мирного урегулювання конфлікту.
- Позичальник або ігнорує подібні звернення, дзвінки банку/МФО, або не знає про них, змінивши номер телефону, чи вказавши невірно свої анкетні дані, або просто не хоче виплачувати. На даному етапі необхідно провести переговори з банком, та знайти шлях вирішення проблеми.
- Не вирішення проблеми мирним шляхом і ігнорування банку/МФО позичальником тягне за собою звернення Банком (відповідним суб’єктом) з позовною заявою про стягнення з особи заборгованості (і у разі ігнорування, суд визнає особу винною, і зобов’яже сплатити всі кошти, які будуть вказані в позові, і скоріш за всі сума буде в тричі більша за реальну).
- Банк/МФО звертається до виконавчої служби, та в подальшому майно боржника продається на аукціоні та відшкодовується шкода.
Вищезазначені дії виконуються зі сторони банку/МФО професійними юристами, адвокатами та зазвичай матеріально та часо-затратні.
Банку/МФО якісніше та вигідніше продати проблемні кредити колекторам, так!!, за ціною (сума відшкодування боржником) в рази!! нижчою, ніж сплатив би позичальник, але при цьому Банк/МФО зберігає час, гроші, репутацію.
Колектори викупили борг
Факторинг – це пряма колекторська діяльність – викуп у банку/МФО боргу особи та в подальшому отримання грошей від боржника та закриття даного конфлікту. Дана діяльність потребує ліцензії, за даною діяльністю державою здійснюється нагляд, та колектор заробляє на різниці між купленим кредитом і фактичним відшкодуванням боржником.
Викупити борг може тільки третя особа, Ви особисто чи банк не можете цього зробити, це роблять колектори. Викуповуючи борг у банку/ФМО колектор спочатку повідомляє про то боржника та намагається мирно урегулювати конфлікт, але в подальшому колектори застосовують більш рішучі методи – погрози, залякування, вдень та вночі і часто це спрацьовує.
Як саме відбуувається купівля/продаж боргу
Банк вирішив продати ваш борг – встановлюється дата аукціону – проведення переговорів – фінансовий аудит боргу – оцінка заставного майна (при наявності) – переговори з боржником – стягнення грошових коштів з боржника – закриття справи.
Колекторська компанія сплачує банку/МФО частину суми вашого боргу, а колектор «вибиває» з боржника вдвічі більшу суму, ніж був винен боржник.
Як допомагаємо?
Вирішуючи питання допомогти особі, адвокат встановлює зв’язок з колектором/банком/МФО, веде агресивну претензійну роботу, оскаржує дії/бездіяльність колектора/банку/МФО, встановлює прийнятний для особи варіант вирішення даного конфлікту в інтересах особи.
До кого звернутись за допомогою
Адвокат Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери», при залученні інших фахівців у галузі права, проводить консультацію вислуховує клієнта, вивчає документи клієнта та документи від колекторів, банку, МФО, проводить агресивну роботу у налагодженні комунікації та вирішення конфлікту між боржником та колектором, банком, після чого адвокат пояснює шляхи вирішення проблеми клієнту.