Чи можуть відсотки перевищувати тіло кредиту

Споживач (боржник) повинен розуміти, що згідно з чинним законодавством: під час воєнного стану та 30 днів після закінчення боржник не несе відповідальності за прострочення кредиту, кредиторам забороняється збільшувати процентну ставку по кредиту й у боржника не виникає проблем з кредитною історією, бо вона залишається у позитивному стані.

Законом України № 891-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій» 15 вересня 2020 року (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/891-20#Text) прийнятим Верховною Радою України, зазначено, що будь-який кредит на суму меншу або таку ж як офіційна сума мінімальної заробітної плати на момент отримання кредиту, або укладений кредитний договір на строк до одного місяця, вважається «споживчим кредитом» та регулюється нормами Закону України «Про споживче кредитування» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text).

 

ЩО МОЖЕ БУТИ ЗБІЛЬШЕНО В КРЕДИТІ ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ ПРО СПОЖИВЧЕ КРЕДИТУВАННЯ

Законом України «Про споживче кредитування» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text) нормативно зазначено, що максимальна сума пені, штрафів за прострочення споживачем кредитних зобов’язань по споживчому кредиту, не може перевищувати подвійної суми, по договору кредитування, та не може бути збільшена. Наприклад, якщо споживач взяв кредит на суму 3000 грн, то може отримати штрафні санкції ТІЛЬКИ на суму до 6000 грн, не більше. Також, сума штрафів та пені не може перевищувати 50% суми наданої по кредитному договору – в цьому випадку 1500 грн.

То ж уточнюємо:

  1. Процентна ставка по кредиту не може бути збільшена для споживача.
  2. За окремо взяте порушення умови договору може бути АБО штраф, АБО пеня (не обидві санкції разом).
  3. Максимальний розмір штрафних санкцій (штрафів і пені), нарахований за недотримання умов кредитного договору, не можу бути більшим, ніж подвійна сума отриманих коштів.
  4. Перед підписання кредитного договору споживач надає згоду на доступ до його кредитної історії, (під час воєнного стану невиплата по кредиту не може погіршити кредитну історію споживача).
  5. Інформація про отримання кредиту від банку, кредитної установи чи мікрокредитної організації споживачем повинна бути внесена до Бюро кредитних історій з можливістю подальшого відстежування споживачем своїх кредитних справ.

НАРАХУВАННЯ ВІДСОТКІВ ПО КРЕДИТУ ТА ТІЛО КРЕДИТУ, ЩО ТАКЕ «ТІЛО КРЕДИТУ»

Відсотки по кредиту нараховуються на основі тіла кредиту – суми, яку позичив позичальник. Вони зазвичай встановлюються на основі процентної ставки та терміну позики. Наприклад, якщо позичальник отримав кредит на 10 000 гривень на термін 12 місяців з процентною ставкою 20%, то загальна сума, яку він повинен сплатити, складе 12 000 гривень (10 000 + 2 000 відсотків).

ЧИ ЗАКОННО ПЕРЕДАЧА БОРГУ КОЛЕКТОРАМ

Боржник, ігноруючи умови договору та сплати по кредиту, отримує у відповідь від кредитора – передача боргу колекторам та вибивання колекторами боргу; звернення кредитора до нотаріуса для отримання нотаріального напису та звернення кредитора до суду. Але, перед всіма цими діями, кредитор, після нарахування невиправдано великих відсотків, штрафів та пені, вимагає боржника, залякуваннями та дзвінками, виплатити гроші по кредиту. Та боржник, не маючи юридичної освіти, не розуміючи своїх прав, вимушений сплачувати «накручені» великі суми по кредиту.

Консультація юриста

Банки, мікрофінансові організації, кредитні установи, які надають кредити (гроші) громадянам України, особам без громадянства, іноземцям, керуються Законами:   «Про електронну комерцію»; «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»;  «Про споживче кредитування»; «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій»; «Про захист прав споживачів». Та Постановами НБУ: «Про порядок розкриття інформації небанківськими фінансовими установами»; «Про додаткові вимоги до договорів небанківських фінансових установ про надання коштів у позику (споживчий, фінансовий кредит)»; «Про інформаційне забезпечення фінансовими установами споживачів щодо надання послуг споживчого кредитування»;.

В даних нормативно правових актах чітко зазначені умови надання кредиту, умови нарахування штрафних санкцій, навіть умови спілкування кредитора з боржником і для тлумачення даних Законів, споживач звертається до кваліфікованого адвоката Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери» та отримує правову допомогу.

ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД СПЛАТИ ВІДСОТКІВ ПО КРЕДИТУ. КРЕДИТ ДЛЯ ЗАКРИТТЯ МІКРОЗАЙМІВ

Наразі наявний законопроєкт про те, що починаючи з 1 липня 2023 року позичальники в Україні, які мають непогашені мікропозики, зможуть скористатися новим Законом, який звільняє їх від сплати відсотків за кредитами, використаними для закриття існуючих боргів. Закон покликаний полегшити позичальникам, яким важко виплачувати мікропозики під високі відсотки, що може стати значним тягарем для їхніх фінансів. Звільнення від сплати відсотків буде доступно для кредитів, взятих спеціально для цілей закриття мікропозик, до максимальної суми 50 000 гривень. Новий закон також буде містити положення, які заохочують кредиторів співпрацювати з позичальниками у реструктуризації їхніх існуючих кредитів, щоб допомогти їм уникнути неплатежів за боргами.

Замовити дзвінок

КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕСПЛАТУ КРЕДИТУ  НАРАХУВАННЯ ВІДСОТКІВ ПО КРЕДИТУ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Що буде боржнику, якщо не платити кредит? – у разі сплати в повному обсязі, кредитний договір буде закрито, у разі злісної несплати кредиту, до боржника застосовуються санкції – пеня, відсотки, штрафи, передача боргу колекторам, звернення до нотаріуса та звернення з позовом до суду.

Чи можуть відсотки перевищувати тіло кредиту? – може, якщо боржник відмовляється виконувати умови договору, але є певні умови.

Як зупинити відсотки по кредиту чи як закрити кредит? – повна оплата суми боргу дозволить «закрити питання», в іншому випадку, необхідно звернутися до адвоката Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери» (https://24.legalaid.ua/creditmain) та отримати кваліфіковану правову допомогу.

Прострочення по кредитах спонукає банки, міскрофінансові установи почати надсилати боржникам повідомлення, різного змісту, характеру які спрямовані тільки на одне – отримати від боржника по максимуму, витягти з боржника всі гроші, не зважаючи на положення нормативно правових актів про фінансові зобов’язання, розтермінування, відстрочку, погашення, списання, військовий стан, форс-мажор та інше.

Замовити дзвінок

ЗАКОН ПРО СПИСАННЯ КРЕДИТІВ 2023

Зміни до Закону «Про споживче кредитування» в Україні, які набули чинності 28 січня 2023 року, передбачають підтримку позичальників, майно яких було знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Позичальникам пропонується призупинити зобов’язання по погашенню кредиту та погасити заборгованість за кредитом під заставу житла або погасити заборгованість за кредитом під заставу автомобіля за знищене майно. Щоб мати право на ці пільги, позичальник повинен взяти кредит на споживчі цілі та мати заставу, яка відповідає певним вимогам, у тому числі перебувати на тимчасово окупованій території, або на територіях, де ведуться військові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією. , або пошкоджені чи зруйновані внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

ЯК ЗУПИНИТИ ВІДСОТКИ ПО КРЕДИТУ 2023 – ДО КОГО ЗВЕРНУТИСЬ ЗА ДОПОМОГОЮ

Незнання законодавства, хоча держава подбала про осіб, які не мають змогу виплачувати кредити, неможливість захистити себе перед банком, мікрофінансовою установою, колектором, боржник отримує велику кількість проблем та збільшення заборгованості, хоча має всі права на захист своїх законних інтересів перед кредиторами.

Звертаючись до адвокатів Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери», кожен боржник, кожен громадянин, кожна особа, яка постраждала від дій кредиторів, отримує кваліфіковану правову (правничу) допомогу, захист своїх законних прав та інтересів, спокій на душі собі та своїм близьким та впевненість у врегулюванні конфліктної ситуації на користь та в інтересах клієнта та близьких.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок