Згідно з законодавством України — Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зі змінами від 18.05.2024 року та Постановою Верховної ради України № 560 від 16.05.2024 року, військова служба є обов’язком для громадян, які досягли призовного віку та не мають права на відстрочку від призову.
Підстави для відстрочки від призову на період мобілізації перелічені в статті 23 Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідно до цієї статті не підлягають призову, а отже мають відстрочку від мобілізації особи, які визнані інвалідами. Група інвалідності в статті не вказується, а тому інваліди третьої групи не підлягають мобілізації у 2024 році.
Як отримати 3 групу інвалідності
Підставою для встановлення 3 групи інвалідності є стійкі, помірної важкості функціональні порушення в організмі, зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами, що призвели до помірно вираженого обмеження життєдіяльності особи, в тому числі її працездатності, але потребують соціальної допомоги та соціального захисту.
Особи, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я, після проведення певних лікувальних заходів за наявності відповідних підстав для встановлення 3 групи інвалідності мають право звернутися до Медико-соціальної експертної комісії за місцем їх проживання або лікування.
За новим законом мобілізація інвалідів 1, 2 і 3 груп можлива тільки за їх власним бажанням – вони звільняються від військової служби, але можуть піти служити, якщо у них з’явиться таке бажання, за контрактом. Тобто, мобілізація людей з інвалідністю III групи не відбувається.
Не зобов’язані проходити повторну медичну комісію:
- особи, яким інвалідність II і III груп було встановлено в порядку підвищення/зменшення групи інвалідності,
- особи, яким інвалідність встановили також/або за результатами захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), отриманих під час захисту України,
- особи, яким інвалідність встановлена за відсутності кінцівок (кистей рук, стоп ніг, одного з парних органів),
- особи, у яких були виявлені онкологічні хвороби, інтелектуальні порушення або психічні розлади, церебральний параліч, паралітичні синдроми у зв’язку з інвалідністю з дитинства.