Досудове розслідування є однією із найважливіших стадій кримінального провадження, яка передує судовому розгляду. Досудове розслідування розпочинається із моменту внесення відомостей про кримінальне провадження до Єдиного реєстру досудових розслідувань та завершується направленням обвинувального акту до суду. Це стадія, під час якої правоохоронні органи здійснюють слідчі (розшукові) дії, збирають докази та досліджують обставини вчинення злочину з метою встановлення правди. У цій статті ми детальніше розглянемо, що таке досудове розслідування, його мету та загальні положення, які допомагають забезпечити справедливість і ефективність цього процесу.
Класично, сьогодні досудове розслідування поділяють на два основні види: досудове слідство та дізнання.
Що в кримінальному провадженні означає термін досудове слідство?
Досудове слідство – це діяльність слідчого, яка пов’язана із збиранням та оцінкою доказів у кримінальному провадженні. У формі досудового слідства розслідуються лише злочини. Відповідно до Кримінального кодексу України злочином є кримінальне правопорушення, за вчинення якого передбачене покарання більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або покарання, пов’язане із позбавленням волі.
Що в кримінальному провадженні означає термін досудове дізнання?
Досудове дізнання, навідмінну від досудового слідства, проводиться лише щодо проступків, тобто щодо ти кримінальних правопорушень, за вчинення яких не передбачено позбавлення волі. Водночас, як досудове слідство, так і досудове дізнання мають спільну мету, а саме встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення винних осіб та збір доказів для подальшого сдуового розгляду.
Які слідчі дії можуть проводитись під час досудового розслідування?
Кримінальний процесуальний кодекс України містить перелік слідчих (розшукових) дій, які можуть проводитись слідчими, дізнавачами на етапі досудового розслідування. Сюди належать огляди, обшуки, пред’явлення для впізнання, слідчі експерименти, негласні слідчі розшукові дії тощо.
Яка слідча дія може проводитися до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань?
За загальним правилом, до внесення відомостей про кримінальне провадження до ЄРДР проводити будь-які слідчі (розшукові) дії заборонено. Проте, Кримінальний процесуальний кодекс України містить єдиний виняток із такого загального правила. У невідкладних випадках до внесення відомостей до ЄРДР може бути проведена така слідча дія як огляд місця події, проте відомості про кримінальне провадження в такому випадку вносяться одразу після закінчення огляду місця події.