Податкові спори та порядок оскарження в суді

Податковий кодекс України – один з найскладніших нормативно-правових актів у державі.

До і так не легкого для сприйняття акту законодавства регулярно вноситься маса змін, що ускладнюють умови підприємницької діяльності.

Багато громадян, які займаються бізнесом, просто не встигають устежити за податковими нововведеннями, що призводить до нестабільності в справах. До того ж, податкові органи нерідко виходять за рамки своїх повноважень.

Відповідно до чинного законодавства оскарженню підлягають рішення, дії чи бездіяльність податкового органу, як суб’єкта владних повноважень.

Найчастіше оскаржуються рішення про:

  • донарахування ПДВ;
  • донарахування податку на прибуток;
  • визнання відносин фіктивними і безтоварними;
  • відмова в реєстрації податкової накладної;
  • висновки актів перевірки без винесення податкових повідомлень-рішень;
  • анулювання свідоцтва платника єдиного податку;
  • скасування реєстрації платником ПДВ та інші.

Оскарження податкових повідомлень – які бувають?

Існує два види оскарження рішень податкового органу: адміністративний та судовий.

При цьому процедура адміністративного оскарження не обов’язкова. Платник податків має право відразу звертатися до суду або звернутися до суду після отримання рішення першого контролюючого органу. Крім того, ця процедура в більшості випадків не дає позитивного результату.

Судове оскарження. Після незадоволення скарг в процедурі адміністративного оскарження або без застосування цієї процедури, платник податків має право звернутися до суду з адміністративним позовом, в чому безумовно допоможе адвокат з податкових питань.

Судове оскарження може закінчуватися рішенням суду першої інстанції, а може проходити і процедуру апеляційного та касаційного оскарження. Зазвичай, якщо рішення позитивне на користь платника податків, то податкова продовжує його оскарження до остаточного.

Слід зазначити, що судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів КАС ВС висловила правову позицію про те, що процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних санкцій) у випадку, якщо платник податків не використовував процедуру досудового вирішення спору (адміністративного оскарження), визначається ч. 2 ст. 122 КАС України – становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (постанова від 27 січня 2022 року у справі № 160/11673/20).

Як оскаржити рішення податкового органу?

Адвокатами АО “Бачинський та партнери“ напрацювано значний досвід у сфері спорів з податковими органами, що дозволяє найбільш ефективно захищати інтереси клієнтів.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок