Правила вручення повістки у воєнний час

З метою не допущення порушення прав громадян України, в тому числі під час мобілізаційних заходів, керівництвом держави Україна було внесено зміни до деяких Законів, підзаконних актів, та урядом винесено Постанову №560 від 16 травня 2024 р. «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період».

Зміни стосуються в тому числі і вирішення питання щодо отримання/неотримання викликів до ТЦК та СП:

– Повістка вважається врученою навіть, якщо не було змоги передати її особисто в руки. Якщо військовозобов’язаного нема вдома, то працівники ТЦК або інші уповноважені органи підписують документ про неможливість вручення, і ця дата вважається датою, коли військовозобов’язаному вручили повістку.

– В Україні досі триває загальна мобілізація у зв’язку з тривалою широкомасштабною збройною агресією рф проти України.

ПОРЯДОК ТА ПРАВИЛА ВРУЧЕННЯ ПОВІСТКИ ДО ВІЙСЬККОМАТУ 2024 ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

Повістка є виключно письмовим документом, який видається на ім’я конкретної особи, тобто військовозобов’язаного із зазначенням обов’язку такої особи з’явитись у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (надалі – ТЦК та СП), тобто колишні військкомати.

Тепер це зможуть робити не лише працівники ТЦК та СП, однак, як і раніше, повістка вважатиметься врученою, якщо людина її отримала особисто. Щоправда, окрім повісток, запровадили ще й вимоги прибувати до ТЦК – їх можуть надсилати й поштою.

Законом не визначено місце, де повинна вручатися повістка, тому фактично її можуть видати в будь-якому місці. Наприклад, за місцем проживання військовозобов’язаного, за місцем навчання, роботи, на вулицях, зупинках, блокпостах, громадських місцях.

Консультація юриста

Читайте також: Термін проходження військово лікарської комісії.

КОМУ МОЖУТЬ ВРУЧИТИ ПОВІСТКУ?

Відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни України під час мобілізації зобов’язані з’являтися за викликом до ТЦК та СП для уточнення їх облікових даних та визначення їх призначення на особливий період. Тож повістку може отримати будь-який чоловік віком від 18 до 60 років.

ПРОФЕСІЙНА ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ

Наші спеціалісти нададуть професійну консультацію.

Якщо хтось наполягає на вашій появі у військкоматі без належної повістки – вимагайте законного письмового сповіщення.

ХТО МОЖЕ ВРУЧАТИ ПОВІСТКИ:

  • представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;
  • представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій);
  • представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад;
  • представники підприємств, установ, організацій на їхній території та в місцях виконання працівниками своїх обов’язків.
  • представники відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ, які вручають повістки тільки тим, хто перебуває в них на військовому обліку, можуть вручати повістки на всій території України.

Вручати повістки можуть особисто, так і засобами поштового зв’язку. У першому випадку повістку вважатимуть врученою, якщо:

  • резервіст або військовозобов’язаний поставить особистий підпис про отримання повістки;
  • за наявності відеозапису вручення повістки або ознайомлення з її змістом, зокрема відео доведення акта відмови від отримання повістки;
  • за наявності відеозапису відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки.

ЩО БУДЕ ЯКЩО НЕ БРАТИ ПОВІСТКУ АБО НЕ З’ЯВИТИСЬ ДО ВІЙСЬККОМАТУ В ПРИЗНАЧЕНИЙ ЧАС?

Такий варіант розвитку подій можливий та цілком законний в окремих випадках, однак потрібно розуміти всі ризики та те, що відмовитись від отримання повістки без об’єктивних причин не можна.

Тобто, для відмови в отриманні повістки призовник повинен мати конкретні та поважні причини, серед яких:

Консультація юриста

  • якщо у документі вказані неправильні дані отримувача (повістка може бути адресована комусь іншому);
  • повістку вручає не уповноважена для цього особа;
  • немає печатки /підпису комісара ТЦК та СП.

Таким чином, якщо при врученні повістки, Ви зауважили об’єктивні помилки, існує можливість відмовитись від її підписання.

У такому разі співробітник ТЦК та СП повинен скласти акт про відмову від отримання повістки у присутності свідків.

Однак пам’ятайте, що незначна помилка у повістці не є поважною причиною відмови від отримання повістки або неприбуття у ТЦК та СП у розумінні вимог закону, та у випадку неявки у зазначений час настає адміністративна відповідальність, яка передбачає сплату штрафу, а за наявності відповідних підстав може наставати кримінальна відповідальність, а відтак, слід виходити зі змісту та загального усвідомлення самого виклику до ТЦК та СП.

Як свідчить інформаційний простір, у разі якщо особа відмовляється брати повістку у воєнний час, прослідковуються негативні тенденції представників ТЦК та СП застосовувати не зовсім законні та репресивні заходи до таких осіб.

Після фіксації Вашої відмови від отримання повістки та складання акту, справа передається на розгляд керівникам ТЦК та СП, який в результаті може стягнути штраф за порушення правил військового обліку.

Штраф можна оскаржити в суді, де ТЦК та СП буде доводити, що Ви порушили правила обліку, тобто відповідальність настає саме за порушення правил обліку, але за те, що ви відмовились від повістки.

Пам’ятайте, що наше законодавство містить конкретно визначену вимогу про те, що повістку повинна вручати уповноважена ТЦК та СП особа, а тому представники ТРО чи поліції не уповноважені вручати повістки.

Консультація юриста

ЩО РОБИТИ У ВИПАДКУ, ЯКЩО ПОВІСТКУ НЕ ВРУЧИЛИ ОСОБИСТО?

Судова практика йде таким шляхом, що належно врученою є лише повістка, яка вручена особисто військовозобов’язаному і він поставив підпис про її отримання.

Постанови Верховного Суду: від 14.12.2021 року у справі №761/8429/16-к та від 28.01.2020 року у справі № 759/5435/16-к.

Тому у випадку, коли про отримання повістки розписались дружина, батьки чи сусіди повістка є неналежно врученою.

Саме тому, якщо повістка була видана не особисто і на ній немає підпису, отримувач може не з’являтися до військкомату.

То ж, якщо Вам вручили повістку або виникли інші запитання чи складнощі пов’язані із мобілізацією та необхідна консультація, звертайтесь до нас за допомогою, а ми із радістю допоможемо.

Наше адвокатське об’єднання “Бачинський Та Партнери” надає якісну та професійну юридичну допомогу у різних галузях права. Наші юристи мають великий досвід у роботі з клієнтами різних категорій, від приватних осіб до великих компаній, тому ми можемо забезпечити ефективний та комплексний підхід до розв’язання юридичних питань наших клієнтів.

Вас також може зацікавити: новий перелік осіб, які не підлягають мобілізації.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок