Правила в’їзду в Україну 2022

Чинне законодавство України гарантує громадянам та особам без громадянства свободу пересування, вільний вибір місця проживання та право вільно залишати територію України, за винятком обставин, коли в’їзд в Україну та виїзд з України заборонено за рішенням компетентних органів. У цій статті міграційний юрист роз’яснює деталі, які ви маєте знати для того щоб в’їхати в Україну.

Які документи дають право громадянину України на перетин державного кордону?

  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  • дипломатичний паспорт України;
  • службовий паспорт України;
  • посвідчення особи моряка;
  • посвідчення члена екіпажу;
  • посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в’їзд в Україну).

На сьогодні тимчасове обмеження права особи на виїзд з України приймається Державною прикордонною службою України у випадку:

  • введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати;
  • отримання відповідного рішення (ухвали, постанови) суду;
  • наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці – за вмотивованою постановою державного виконавця винесеної в автоматизованій системі виконавчого провадження з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Іноземці та особи без громадянства, які законно перебувають на території України, мають такі ж права і обов’язки, як українці. Перетнути кордон України іноземці та особи без громадянства можуть:

  1. за наявності дійсного паспортного документа (паспорт має діяти весь термін перебування у країні);
  2. за наявності полісу (свідоцтва, сертифіката) страхування (поліс страхування COVID-19), що виданий страховою компанією, яка зареєстрована в Україні, або іноземною страховою компанією, яка має представництво на території України чи договірні відносини із страховою компанією-партнером на території України (асистанс), покриває витрати, пов’язані з лікуванням COVID-19, обсервацією, та діє на строк перебування в Україні;
  3. громадяни Туреччини та Грузії можуть в’їхати в Україну на підставі ID картки ( отримали такий дозвіл із березня 2019 року)
  4. якщо відсутнє рішення уповноваженого державного органу України щодо заборони в’їзду в Україну;
  5. за наявності в’їзної візи, якщо інше не передбачено законодавством України;
  6. якщо є чітко підтверджена мета запланованого перебування;
  7. за наявності достатнього фінансового забезпечення на період запланованого перебування та для повернення до держави походження або транзиту до третьої держави або наявності можливості отримати достатнє фінансове забезпечення законним способом на території України.

Іноземці та особи без громадянства є рівними перед законом незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, мови, ставлення до релігії, роду і характеру занять, інших обставин. Здійснення іноземцями та особами без громадянства своїх прав і свобод не повинно завдавати шкоди національним інтересам України, правам, свободам і законним інтересам її громадян та інших осіб, які проживають в Україні.

Коли в’їзд в Україну іноземцю та особі без громадянства не дозволяється:

  • в інтересах забезпечення безпеки України або охорони громадського порядку;
  • якщо це необхідно для охорони здоров’я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні;
  • якщо при порушенні клопотання про в’їзд в Україну він подав про себе завідомо неправдиві відомості або підроблені документи;
  • якщо його паспортний документ, віза підроблені, зіпсовані чи не відповідають встановленому зразку або належать іншій особі;
  • якщо він у пункті пропуску через державний кордон України порушив правила перетинання державного кордону України, митні правила, санітарні норми чи правила або не виконав законних вимог посадових осіб Державної прикордонної служби України, митних та інших органів, що здійснюють контроль на державному кордоні;
  • якщо встановлено факти порушення ним законодавства України під час попереднього перебування в Україні.

Як перевірити чи є заборона на в’їзд до України?

Щоб дізнатися, чи є в іноземця заборона на в’їзд в Україну, необхідно заздалегідь подати звертатися до компетентних органів у встановленому порядку.

Звернення необхідно подавати особисто або надсилати письмово. Також відповідне звернення ви можете подати через законного представника, адвоката або з нотаріально посвідченою довіреністю.

Консультація юриста

Юристи та адвокати Адвокатського об’єднання “Бачинський та партнери” мають багаторічний досвід у справах щодо скасування заборони на в’їзд в Україну.

Як підтвердити мету в’їзду в Україну?

Мета в’їзду іноземця в Україну підтверджується відповідною візою в паспорті. Віза – дозвіл, наданий уповноваженим органом України в установленій законодавством формі, необхідний для в’їзду на територію України або для транзитного проїзду через її територію та перебування на території України протягом відповідного строку.

Візи залежно від мети поїздки поділяються на такі типи:

1) транзитна віза;

2) короткострокова віза;

3) довгострокова віза.

Транзитна віза оформляється іноземцям та особам без громадянства у разі транзитного проїзду через територію України до третьої держави, а також здійснення транзитного перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом. Варто зауважити, що строк перебування на території України під час кожного транзитного проїзду через її територію не повинен перевищувати п’яти діб.

Консультація юриста

Короткострокова віза оформляється іноземцям та особам без громадянства для в’їзду в Україну, якщо строк їх перебування в Україні не перевищує 90 днів протягом 180 днів.

Короткострокова віза оформляється як разова, дво- та багаторазова, як правило, на шість місяців або період, зазначений у документах, що є підставою для оформлення такої візи, але не більш як на п’ять років.

Довгострокова віза оформляється іноземцям та особам без громадянства для в’їзду в Україну з метою оформлення документів, що дають право на перебування або проживання в Україні на строк, що перевищує 90 днів.

Обгрунтування мети візиту залежить від типу візи.

До прикладу це можуть бути:

– бронювання готелів, договори оренди квартир;

– нотаріально завірене запрошення від громадян України – родичів, знайомих, друзів тощо;

Консультація юриста

– туристичні ваучери;

– запрошення/квитки на семінари, виставки, ярмарки;

– документи про лікування в медустановах;

– письмове підтвердження про зустріч, конференцію тощо;

– запрошення від фірм та організацій;

– віза або квитки до третьої країни (для обґрунтування мети поїздки «транзит до третьої країни»).

Міграційні питання можуть бути дуже складними та потребують великої уваги до деталей. Якщо ви шукаєте допомогу в рішенні питань з міграції, міграційний адвокат зможе надати вам кваліфіковану правову допомогу.

Консультація юриста

Скільки грошей потрібно мати на в’їзд до України?

В’їзд та перебування на території України іноземців здійснюється за наявності достатніх коштів або можливості законним способом отримати ці кошти (Постанова КМУ №884 від 04.12.2013 р.). Перевірка фінансового забезпечення проводиться уповноваженими посадовцями Держприкордонслужби вибірково, тобто завжди існує ймовірність, що не доведеться доводити свою платоспроможність.

Згідно з методикою підрахунку мінімальної суми, яку повинен мати іноземець для відвідування України, для калькуляції береться розмір прожиткового мінімуму, встановленого на день в’їзду в країну.

Від проходження фінансової перевірки звільняються власники посвідки на проживання в Україні, неповнолітні діти, дипломати, біженці, а також туристи, які здійснюють круїз.

Іншим категоріям громадян для підтвердження наявності достатнього фінансового забезпечення достатньо пред’явити:

– готівкові кошти у гривні або іншій конвертованій іноземній валюті;

– банківські картки, виписки та чеки з банкоматів;

– гарантійний лист приймаючої сторони про взяття на себе зобов’язань щодо сплати всіх витрат іноземця, пов’язаних із перебуванням в Україні та виїздом за її межі;

– підтвердження бронювання або оплати житла та харчування;

– договір на туристичне обслуговування (ваучер, путівку);

– проїзний квиток для повернення до країни постійного проживання або до третьої держави з фіксованою датою.

Проте варто пам’ятати, що віза не є безумовною гарантією того, що людина матиме можливість в’їзду на територію нашої держави – остаточно визначають право в’їзду представники Державної прикордонної служби України.

Кожен випадок індивідуальний і потребує детального аналізу. Юристи практики міграційного права АО “Бачинський та партнери” можуть надати вами якісну та кваліфіковану допомогу з усіх питань, пов’язаних з в’їздом на територію України та законним перебуванням.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок