Останні новини про ухилення від мобілізації 2024 року свідчать про посилення відповідальності. Саме в цих умов будь-який громадянин потребує правового захисту. у новому законі про мобілізацію є чіткі визначення, пункти порушень, але відсутня довготривала практика виконання вимог законодавства. Все це призводить до численних порушень вже зі сторони ТЦК.
В Україні триває війна і чоловіків масово мобілізують до лав ЗСУ. Будь-яка особа, яка отримала повістку, повинна у визначений термін звернутися до вказаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Це стосується і тих осіб, які мають право на відстрочку або є непридатними до служби за станом здоров’я.
Відповідно до Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов’язок і військову службу» громадяни, які ухиляються від призову на строкову військову службу, призову за мобілізацією, військового обліку або спеціальних (перевірочних) зборів, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність.
АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА УХИЛЕННЯ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ
СТАТТЯ 210 КУПАП
– Стаття 210 КУпАП – порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку.
Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, – тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
СТАТТЯ 211 КУПАП
– Стаття 211 КУпАП – зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності.
Зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату, – тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення з-поміж передбачених частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період – тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Якщо ви шукаєте професійну допомогу у військовій справі, звертайтеся до наших військових адвокатів. Ми надаємо якісний та оперативний захист військовослужбовців у судових засіданнях, а також консультації з питань військового права.
ШТРАФ ЗА УХИЛЕННЯ ВІД ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ 2024
Якщо говорити про адміністративну відповідальність за «ухилення від військової служби», то відповідно до частини 2 статті 210-1 КУпАП штраф становить від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто у гривнях, штраф за ухилення від призову становитиме від 17000 гривень до 55500 гривень.
КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА УХИЛЕННЯ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ
Законом про кримінальну відповідальність передбачено низку статей, якими закріплені види правопорушень у сфері забезпечення призову та мобілізації.
СТАТТЯ 336 КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ
– Стаття 336 КК України (найпоширеніша) – ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період – карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
Суб’єктом злочину, передбаченого статтею 336 КК України, виступає військовозобов’язана особа, якщо їй належним чином повідомили у встановленому законом порядку про обов’язок явки на загальну мобілізацію до призовної ділянки певного центру комплектування та соціальної підтримки, а особа ухилилася від призову на військову службу під час мобілізації.
Для кваліфікації дій особи за статтею 366 КК України необхідно:
- встановити умисел і мету в ухиленні від призову під час мобілізації;
- встановити протиправну відмову від проходження військово-лікарської комісії.
Судова практика сформулювалась досить швидко в цій площині, станом на 28 вересня 2022 року Єдиний державний реєстр судових рішень містить 86 вироків щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтею 336 Кримінального кодексу України. При цьому жодного виправдувального вироку немає, усі особи визнавали свою вину.
СТАТТЯ 336-1 КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ
– Стаття 336-1 КК України – ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період або в разі проведення цільової мобілізації;
Ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період (крім відбудовного періоду) чи у разі проведення цільової мобілізації – карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
СТАТТЯ 337 КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ
– Стаття 337 КК України – ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.
Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року.
Ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів – карається штрафом від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років. Читайте також: яка відповідальність за незаконний перетин кордону.
СТАТТЯ 335 КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ
– Стаття 335 КК України – ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу – карається обмеженням волі на строк до трьох років.
Наше адвокатське об’єднання “Бачинський Та Партнери” надає якісну та професійну юридичну допомогу у різних галузях права. Наші юристи мають великий досвід у роботі з клієнтами різних категорій, від приватних осіб до великих компаній, тому ми можемо забезпечити ефективний та комплексний підхід до розв’язання юридичних питань наших клієнтів.
ВІДМОВА ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ У ВОЄННИЙ ЧАС
Відмова від мобілізації може полягати у відмові отримати повістку, відмові пройти медичний огляд тощо. Є ризики, що відмова від мобілізації розцінюватиметься як факт ухилення від призову під час мобілізації, за що передбачена відповідальність. Читайте також: Відстрочка від мобілізації для догляду за особою з інвалідністю.
ЧИ МОЖНА ВІДМОВИТИСЬ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ?
Теоретично, відмовитись від мобілізації можна. Але оскільки відмова від мобілізації матиме наслідком відповідальність, то не рекомендовано відмовлятися від мобілізації військовозобов’язаним, які підлягають призову. Потенційно відмовитися від мобілізації можуть особи, які мають право на відстрочку. Читайте про підстави для відстрочки від мобілізації у нашій статті.
ЩО БУДЕ ЯКЩО ВІДМОВИТИСЬ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ?
За відмову від мобілізації обов’язково складуть акт про це, який буде підписаний свідками. В подальшому, працівники військкомату направлять такий акт в орган національної поліції для вирішення питання про притягнення особи, яка відмовилась від мобілізації, до відповідальності.