Як отримати безоплатно земельну ділянку у приватну власність

Земельним законодавством України закріплено, що абсолютно кожному громадянину України належить право отримати безоплатно земельну ділянку для різних потреб, у межах розмірів встановлених Земельним кодексом України.

Щодо конкретних розмірів земельних ділянок, відповідно до їхнього цільового призначення, які можна безоплатно отримати у приватну власність – вони передбачені у ст.121 Земельного кодексу України.

Така безоплатна передача провадиться один раз по кожному виду цільового призначення, і важливим є те, що громадяни України вільні у виборі розташування такої земельної ділянки. Тобто, обирати можна по всій території України, без прив’язки до місця реєстрації особи.

ОБМЕЖЕННЯ! На період дії воєнного стану, заборонена безоплатна передача земель державної та комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої передачі та розроблення такої документації.

Однак, наведемо покроковий план дій, який можна буде реалізувати вже після завершення воєнного стану:

  • Перш за все, необхідно буде знайти вільну земельну ділянку на Публічній кадастровій карті (map.land.gov.ua). Для зручності, усі земельні ділянки на цьому електронному сервісі умовно позначені двома кольорами:
  • блакитним – це зайняті земельні ділянки;
  • сірим – вільні земельні ділянки, або ж про них ще не внесено інформацію.

Тимчасово ця інформація недоступна, як і сам сервіс (на період дії воєнного стану).

  • Наступний крок – подання заяви про передачу у власність земельної ділянки до відповідного органу місцевого самоврядування чи виконавчої влади. В такій заяві потрібно вказати цільове призначення земельної ділянки, її орієнтовані розміри та додати графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
  • Цей орган розглядає Вашу заяву у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у наданні такого дозволу.

Часто причиною відмови служить те, що на дану земельну ділянку надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою іншій особі, або така земельна ділянка вже перебуває на стадії реєстрації іншою особою. Тоді просто потрібно обрати іншу вільну ділянку.

  • Коли рішенням відповідного органу Вам надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки – наступний Ваш крок – це звернення до землевпорядної організації для розроблення такого проекту.

Тут важливим є те, що проект повинен розроблятися сертифікованими інженерами-землевпорядниками.

  • Далі потрібно знову ж звернутися до того ж органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування для прийняття ним рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
  • І ось, фінішна пряма – це реєстрація земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Після проведення усіх вищезазначених дій, також потрібно надати відповідні документи землевпорядній організації, щоб вона передала інформацію до бази відповідного управління Держгеокадастру.

Також інформацію щодо вільної земельної ділянки, чи про те чи обрана Вами земельна ділянка є вільна – можна отримати звернувшись із запитом до відповідного органу.

Aвтор

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок