WYJAZD MAŁOLETNICH DZIECI ZA GRANICĘ W 2022 R.

Po 24 lutego 2022 r. możliwość wyjazdu za granicę nabrała nowego znaczenia. Dotyczy to przede wszystkim przekraczania granicy przez mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat, w związku z powszechną mobilizacją i obowiązkiem ochrony integralności terytorialnej Ukrainy. 

CZY MAŁOLETNIE DZIECI MOGĄ WYJECHAĆ ZA GRANICĘ W 2022 ROKU? 

Kodeks cywilny, w szczególności art. 313, przewiduje prawo dziecka, które ukończyło szesnaście lat, do swobodnego i samodzielnego opuszczenia kraju. Oznacza to, że po osiągnięciu odpowiedniego wieku nie musisz prosić drugiego rodzica o zgodę na wyjazd z dzieckiem za granicę.

Główny problem pojawia się, gdy dziecko nie ukończyło 16 roku życia i ma prawo opuścić Ukrainę tylko za zgodą rodziców (rodziców adopcyjnych), opiekunów i w towarzystwie nich lub w towarzystwie osób przez nich upoważnionych, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo. 

W okresie stanu wojennego dzieci poniżej 16 roku życia w towarzystwie jednego z rodziców, babci, dziadka, pełnoletniego brata, siostry, macochy, ojczyma lub innych osób upoważnionych przez jedno z rodziców w pisemnym oświadczeniu poświadczonym przez organ opiekuńczy może opuścić Ukrainę, a opieka sprawowana jest bez poświadczonej notarialnie zgody drugiego rodzica oraz w obecności paszportu obywatela Ukrainy lub aktu urodzenia dziecka (w przypadku braku paszportu obywatela Ukrainy) lub dokumentów zawierające informacje o osobie, na podstawie której Państwowa Służba Graniczna zezwoli na przekroczenie granicy państwowej. Jednak nie wszystko jest takie proste, jak się wydaje i każdy przypadek musi być szczegółowo przeanalizowany.  

WYJAZD ZA GRANICĘ W 2022 R. SIEROT, DZIECI POZBAWIONYCH OPIEKI RODZICIELSKIEJ

Aby osierocone dziecko mogło przekroczyć granicę, konieczne jest ustalenie jego statusu prawnego i odejście od niego. 

Po pierwsze są to dzieci, które mieszkają (przebywają) w placówkach opieki zdrowotnej, placówkach oświatowych lub innych placówkach dziecięcych. Mogą przekroczyć granicę, jeśli przedstawią poświadczoną notarialnie zgodę kierownika tej instytucji i towarzyszy im upoważniona przez niego osoba. 

Po drugie, dzieci, które są zaaranżowane na wychowanie i zamieszkanie w rodzinie zastępczej. Przekraczają granicę w przypadku okazania oryginału umowy o umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej lub jej poświadczonej notarialnie kopii w towarzystwie rodziców zastępczych lub jednego z nich. 

Po trzecie, dzieci zaaranżowane na wychowanie i wspólne zamieszkanie w rodzinnym sierocińcu. Dla nich wystarczy przedstawić oryginał umowy o organizację działalności rodzinnego domu dziecka lub jej poświadczoną notarialnie kopię i towarzyszyć im rodzice-wychowawcy lub jeden z nich. 

Po czwarte, dzieci pozostające pod opieką opiekują się na podstawie decyzji władz opiekuńczych i opiekuńczych. przekroczenie granicy w przypadku okazania oryginału orzeczenia/zarządzenia o ustanowieniu kurateli (opieki) lub jej poświadczonej notarialnie kopii w towarzystwie opiekuna lub kuratora;

Po piąte, dzieci pozostające pod opieką, opieka na podstawie decyzji sądu. Wystarczy okazać postanowienie sądu o ustanowieniu kurateli lub jego notarialnie poświadczoną kopię wraz z opiekunem lub kuratorem;

Po szóste, dzieci, które zgodnie z umową opiekuńczą zostały przekazane przez organ opiekuńczy na wychowanie w rodzinie innej osoby (opiekun zastępczy) do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Takie dzieci mogą przekroczyć granicę za okazaniem oryginału określonej umowy, poświadczonego podpisem osoby upoważnionej właściwej terenowej administracji państwowej lub rady miasta (z wyjątkiem miast o znaczeniu powiatowym), opatrzonego pieczęcią lub jego notarialnie poświadczoną kopię iw towarzystwie rodzica zastępczego.

Po siódme, przekroczenie granicy przez dzieci, których jedno z rodziców jest rodzicem adopcyjnym/opiekunem , odbywa się za poświadczoną notarialnie zgodą drugiego rodzica, ze wskazaniem kraju wyjazdu i odpowiadającego mu okresu pobytu w tym kraju, jeżeli drugi z rodziców nie ma ich na przejściu granicznym.

WYJAZD ZA GRANICĘ W 2022 R. W TOWARZYSTWIE JEDNEGO Z RODZICÓW LUB INNEJ UPRAWNIONEJ OSOBY

Wyjazd z Ukrainy dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia, w towarzystwie jednego z rodziców lub innej osoby upoważnionej przez jedno z rodziców za poświadczoną notarialnie zgodą, jest możliwy w następujących przypadkach:

1) za poświadczoną notarialnie zgodą drugiego rodzica ze wskazaniem kraju docelowego i odpowiadającego mu okresu pobytu w tym państwie, jeżeli drugiego rodzica nie ma w punkcie kontroli, jeżeli:

  • drugim rodzicem jest cudzoziemiec lub osoba bez obywatelstwa, co potwierdza wpis o ojcu w akcie urodzenia dziecka, a który jest nieobecny w punkcie kontroli;
  • w paszporcie obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę, z którym obywatel, który nie ukończył 16 roku życia przekracza granicę państwową, znajduje się wpis o wyjeździe do stałego miejsca zamieszkania poza Ukrainą lub znak (pieczęć) wpis do stałego rejestru konsularnego w zagranicznej placówce dyplomatycznej Ukrainy lub pobyt takiego obywatela w stałym rejestrze konsularnym jest potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem;

przedstawić dokumenty lub ich poświadczone notarialnie kopie:

  • akty zgonu drugiego rodzica;
  • orzeczenie sądu o pozbawieniu praw rodzicielskich drugiego rodzica;
  • decyzja sądu o uznaniu drugiego rodzica za zaginionego;
  • orzeczenie sądu o uznaniu drugiego rodzica za niekompetentnego;
  • orzeczenie sądu o udzieleniu zezwolenia na wyjazd z Ukrainy obywatelowi, który nie ukończył 16 roku życia, bez zgody i towarzyszenia drugiego rodzica;

2) bez poświadczonej notarialnie zgody drugiego rodzica:

Taki wyjazd jest możliwy w przypadku czasowego wyjazdu z Ukrainy na okres do jednego miesiąca po przedstawieniu orzeczenia sądu lub organu opiekuńczego lub ich kopii poświadczonych przez notariusza lub organ, który je wydał, w którym dziecko ma miejsce miejsce zamieszkania ustala się (potwierdza) z rodzicem, który zamierza wyjechać z dzieckiem lub który do tego upoważnił za poświadczoną notarialnie zgodą innych osób;

W przypadku czasowego wyjazdu z Ukrainy na okres do jednego miesiąca lub dłużej dziecka niepełnosprawnego, dziecka cierpiącego na choroby przewidziane w części piątej art. 157 Kodeksu rodzinnego Ukrainy, po przedstawieniu takiego dokumenty lub ich kopie, poświadczone przez notariusza lub organ, który je wydał:

  • zaświadczenie wydane przez państwowy organ wykonawczy, prywatny wykonawca, o istnieniu zaległości w wypłacie alimentów (w przypadku, gdy łączna kwota zaległości przekracza kwotę odpowiednich płatności przez trzy miesiące);
  • dokument wystawiony przez lekarską komisję doradczą placówki medyczno-profilaktycznej, w sposób i formie ustalonej przez Ministerstwo Zdrowia (w przypadku, gdy wysokość zaległości alimentacyjnych przekracza trzy miesiące, ale nie więcej niż cztery miesiące).

WYDANIE ZGODY NA WYJAZD DZIECI PRZEZ „DIYA” W 2022 R.

Zezwolenia dla dzieci na wyjazd za granicę można wydać za pośrednictwem aplikacji mobilnej Diya. O tym informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy na Facebooku. „Odnośny projekt ustawy nr 6146 został uchwalony przez Radę Najwyższą Ukrainy. Oznacza to, że jedno z rodziców będzie mogło wydać zgodę na wyjazd za granicę przez internet dla dziecka poniżej 16 roku życia.

We will
call you