Чи можуть мобілізувати обмежено придатних до військової служби?

Військовий квиток – це документ, у якому зазначається придатність або непридатність людини до служби за висновками військово-лікарської комісії. Про нюанси призову обмежено придатних можете почитати у статті, що написав наш адвокат з військових питань.

Консультація юриста

Що таке обмежена придатність до військової служби?

Придатність до військової служби під час воєнного стану визначається Військово-лікарською комісією (ВЛК) після проходження медичного обстеження.

Постанова ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду.

На практиці численними є випадки формулювання постанови військово-лікарської комісії про придатність до військової служби з вказівкою: непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.

Однак, визнання військовозобов’язаного за результатами медичного обстеження – обмежено придатним у воєнний стан («білий» військовий квиток) не означає, що він не може проходити військову службу чи відстрочений від мобілізації, а лише свідчить про те, що деякі види служби та роботи йому протипоказані. Тобто особливості стану здоров`я військовозобов’язаного повинні бути враховані під час призову.

Куди можуть призвати обмежено придатних?

Таким чином, одночасно з постановою ВЛК з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, стану здоров’я, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані особі, що проходила огляд.

Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, – непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах.

Однак без жодних проблем військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах, або можуть навіть виконувати завдання на передовій, якщо їм дозволяє стан здоров’я.

Підстави для визнння військовослужбовця обмежено придатним до служби

Під час ухвалення рішення щодо придатності до військової служби ВЛК керується Додатком 1 до Положення № 402 (Розклади хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби), Додатком 2 (Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб) та Додатком 3 (Таблиця додаткових вимог до стану здоров’я).

Зрозуміло, що перелік захворювань/станів здоров’я, які дають можливість бути непридатним до військової служби у мирний час, є значно ширшим, ніж у воєнний.

Зауважте, якщо постанова ВЛК не містить чіткої вказівки, до якої служби та роботи непридатний військовослужбовець, а передбачає лише вказівку на обмежену придатність, доцільно звертатися зі скаргою до Міністерства оборони України чи до Центральної ВЛК ЗСУ, оскільки на них покладено обов’язок контролю та проведення військово-лікарської експертизи у Збройних Силах і розгляд скарг з питань військово-лікарської експертизи. Наші адвокати зможуть допомогти оформити її правильно.

Отже, ВЛК при прийнятті постанови повинна чітко вказати в ній види служби та роботи, які протипоказані конкретному військовослужбовцю, щоб було зрозуміло, в чому полягає обмежена придатність.

Виїзд за кордон обмежено придатних до військової служби

Не менш важливим питанням є те, чи можуть обмежено придатні до військової служби виїжджати за кордон України у воєнний час.

Консультація юриста

Так, громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які мають військово-облікові документи з ТЦК та СП із відміткою/записом «непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час» – не мають права виїжджати за межі України, оскільки такої категорії осіб, не передбачено частиною 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок