Самочинне будівництво та шляхи його узаконення

Самочинне будівництво, чи як просто у народі його називають самобуд є досить цікавою темою. Та й зустрічається майже у кожному населеному пункті. От лише в деяких це поодинокі випадки, а в інших – масовий характер. Часто люди будують ту чи іншу будівлю, споруду чи навіть повноцінний житловий будинок без жодних документів, тобто самовільно та самостійно.

Консультація юриста

Можна відзначити, що сюди належать і гаражі, які будуються на власній земельній ділянці, поблизу законно побудованого будинку, і добудови до багатоквартирних будинків (зокрема збільшення площі квартир, розташованих на перших поверхах за рахунок прибудинкової території). Отримання дозвільних документів для будівництва є надважливим, однак люди нехтують ними.

Законодавець чітко дає визначення самочинного будівництва, віднайти його можна у ст. 376 Цивільного кодексу України.

Що ж негативного в собі несе самобуд?

  • Така будівля зведена без дозвільних документів.
  • Нею неможливо повноцінно користуватися.
  • Її не можна буде продати, здати в оренду, подарувати чи передати у спадок.
  • Не можливо законно підключити усі інженерні комунікації.
  • Також відсутня можливість когось прописати у ній, чи оформити субсидію.
  • Порівняно великий розмір штрафів.
  • Завжди існує імовірність того, що за рішенням суду таке самочинне будівництво знесуть.

Які об’єкти можна відносити до об’єктів самовільного будівництва

  • зведені на земельній ділянці з невідповідним цільовим призначенням (наприклад, житловий будинок розташований на землях сільськогосподарського призначення);
  • без жодної дозвільної, проектної документації (не лише первинно збудовані, але й реконструйовані);
  • з порушенням державних будівельних норм і правил;

Як узаконити самочинне будівництво?

Існує два шляхи – у судовому порядку або ж через органи державної влади. Давайте розглянемо детальніше кожен з них. 

Узаконення самобуду в судовому порядку

Потрібно звернутися із відповідним позовом до суду, проте тут варто зауважити, що з огляду на судову практику рішення у такого роду справах не завжди позитивні. 

Тут потрібно враховувати кілька аспектів та додавати до позовної заяви висновок компетентних органів про можливість надійної та безпечної експлуатації об’єкта.

Це можуть бути довідки чи висновки від відповідного органу містобудування та архітектури,  від державних служб нагляду (контролю) щодо відповідності об’єкта вимогам санітарних, протипожежних та екологічних норм, тощо.  Важливим є те, що ці документи повинні підтверджувати факт відповідності самовільного будівництва будівельним, пожежним та санітарним нормам.

Юридичний факт отримання позитивного судового рішення в свою чергу виступає гарантією законності фактичного складу, наявного на стороні позивача, а також як необхідний елемент для закінчення юридичного складу, оскільки без позитивного судового рішення на стороні заявника право власності ще не виникає.

Узаконення замовільної прибудови через органи державної влади

Необхідно звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування через ЦНАП та подати пакет документів. Така ж послуга доступна для самобудів, що належать до СС1 і на порталі ДІЯ. Документи, які потрібні:

  • заповнена декларація про готовність до експлуатації самочинно збудованих об’єктів на земельній ділянці відповідного цільового призначення;
  • копію та оригінал паспорта та ідентифікаційного коду особи (замовника);
  • звіт про проведення технічного обстеження (або відмітка у технічному паспорті);
  • засвідчені в установленому порядку копії технічного паспорту та документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою відповідного цільового призначення, на якій розміщено об’єкт.

Консультація юриста

Найкращий план будівництва – законність. Саме таким чином Ви зможете уникнути у майбутньому багатьох проблем та спокійно зареєструвати право власності на плід своєї важкої і тривалої праці.

Aвтор

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок