Загальна мобілізація триває. У законі не зазначено, в якому місці можуть вручати повістку. Тому отримати її можна на вулиці, робочому місці, вдома чи на блокпостах.
Як військові юристи, ми розуміємо, які проблеми можуть виникнути військовослужбовцям та їх родинам. Ми допомагаємо нашим клієнтам з різних питань, пов’язаних зі службою в армії, включаючи дисциплінарні справи, права військовослужбовців та багато іншого.
Чи мають право видавати повістки на блокпостах?
Насправді ж видавати повістки на вулиці, у громадських закладах, на блокпості чи в інших місцях – цілком законно, оскільки місце вручення повісток ніяк не регламентоване законодавством, а тому вручити повістку можуть у будь-де.
Вручення повісток на блокпостах 2023
Сьогодні в Україні існує чотири види документів, які можна назвати загальновідомим терміном повістка і які можуть вручити вам на блокпості:
- Повістка для уточнення облікових даних;
- Повістка на проходження військово-лікарської комісії;
- Повістка на призов до армії (на разі не видається);
- Мобілізаційне розпорядження (для відправки);
Чи законно видавати повістки на блокпостах
Оскільки, вручити повістку особі можна будь-де, то якщо особа уповноважена на вручення повістки, то вона має право вручити повістку на блокпостах. Така повістка буде цілком законною та відповідно до норм законодавства повинна вами виконатися
Що означає вручення повістки на блокпості
Насамперед повістка, вручена на блок пості – це виклик для перевірки облікових даних та проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. Завдання військовозобов’язаного з’явитися до відповідного органу та стати на облік, надавши про себе інформацію. Це може детально роз’яснити будь-який військовий юрист або інший спеціаліст у галузі права.
Особливість вручення повісток на блокпостах у тому, що місцеві військкомати нічого не знають про вас і ваші хвороби, тому видають повістки всім, проте це не завжди тягне за собою мобілізацію та відправлення на передову.
Окрім того, вручена на блокпосту повістка має бути заповнена і підписана начальником центру комплектування та вручена вам особисто. Отримання повістки має бути засвідчене вашим підписом.
У повістці зазначаються:
- прізвище, ім’я, по батькові, рік народження призовника та його адреса;
- місце роботи особи;
- вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до ТЦКСП, призов на військову службу до ЗСУ);
- дата, час та адреса, за якою необхідно з’явитися;
- застереження щодо необхідних документів;
- назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника ТЦКСП.
Повістка має бути заповнена і підписана начальником центру комплектування, а от вручити її можуть:
- співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- представники органів місцевого самоврядування;
- керівники підприємств чи організацій, роботодавці;
- керівники навчальних закладів;
- управителі багатоквартирних будинків.
Хто може вручати повістки?
Слід пам’ятати – на блокпостах повістку можуть вручити лише особи, зазначені вище, що виконують ці функції відповідно до закону.
Щодо працівників поліції та підрозділів тероборони, то вони не мають права вручати повістки на блокпостах і можуть лише супроводжувати вказаних вище осіб.
Якщо людина відмовляється підписувати повістку, то відповідальна особа має скласти акт про відмову від отримання повістки і направити його до військкомату.
Щодо відповідальності, в даному випадку адміністративної, то у разі нез’явлення особи за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у воєнний час, на неї може бути накладено штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 гривень), а Національна поліція має право затримати військовозобов’язаного при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та примусово доставити до територіального центру комплектування.
Повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Читайте також: відповідальність за незаконний перетин кордону.
Вручили повістку на блокпосту – що робити
Якщо вам вручають повістку на блокпості, її потрібно отримати, оскільки повістка на блокпості є цілком законною. Далі відповідно до вимог законодавства, ви повинні відреагувати на неї та виконати те, для чого повістка була видана, тобто скоріш за все, з’явитись у ТЦК та СП для уточнення військово-облікових даних.
Якщо вам потрібна військова юридична допомога у Львові, то ми можемо рекомендувати звернутися до адвокатського об’єднання “Бачинський Та Партнери”. Ми надаємо професійну та якісну юридичну допомогу з військового права.