Виїзд за кордон неповнолітніх дітей 2024

ЦЕ ІНФОРМАЦІЙНА СТАТТЯ, КОНСУЛЬТАЦІЙ З ЦЬОГО ПИТАННЯ НЕ НАДАЄМО

Подорож з дітьми за кордон – це завжди важливий та відповідальний крок для кожного батька чи опікуна. Особливо важливо знати усі правила та вимоги, які стосуються перетину кордону неповнолітніми. У 2024 році в Україні діють певні законодавчі зміни та нововведення, які необхідно враховувати при плануванні закордонної подорожі з дитиною.

Ця стаття допоможе вам розібратися у нюансах виїзду за кордон з неповнолітніми дітьми, щоб уникнути неприємних сюрпризів та забезпечити безпечну та комфортну подорож.

ЧИ МОЖЛИВИЙ ВИЇЗД ЗА КОРДОН НЕПОВНОЛІТНІХ ДІТЕЙ?

У статті ми розглянемо основні вимоги до документів, які необхідно мати при собі, умови виїзду без згоди одного з батьків, а також особливості перетину кордону в різних випадках. Незалежно від того, чи плануєте ви відпочинок на морі, навчання/роботу за кордоном або ж просто відвідування родичів, ця інформація буде корисною для кожного, хто планує подорож з дитиною.

Цивільним кодексом, зокрема статтею 313, передбачено право дитини, яка досягла шістнадцяти років, на вільний самостійний виїзд за межі країни. Тобто після досягнення відповідного віку не потрібно просити дозволу другого з батьків, щоб виїхати з дитиною за кордон.

ВИЇЗД ЗА КОРДОН В СУПРОВОДІ ОДНОГО З БАТЬКІВ АБО ІНШИХ УПОВНОВАЖЕНИХ ОСІБ

Основна проблема виникає, коли дитина ще не досягла 16 років і має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом. Проте, на період воєнного стану виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України) або документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Державна прикордонна служба України дозволить перетин державного кордону.

При цьому в разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів.

Консультація юриста

Увага! Проте, наполегливо радимо все ж оформити нотаріально посвідчену згоду другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску, оскільки такий документ може вимагатися в інших країнах, до яких Ви плануєте в’їжджати.

Виїзд за кордон дітей сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування

Для того, щоб перетнути кордон дитиною сиротою, потрібно визначити її правовий статус і вже від нього відштовхуватися.

По-перше, це діти, які проживають (перебувають) у закладах охорони здоров’я, навчальному або іншому дитячому закладі. Вони можуть перетнути кордон у разі пред’явлення нотаріально посвідченої згоди керівника цього закладу та у супроводі уповноваженої ним особи.

По-друге, діти, які влаштовані на виховання та спільне проживання до прийомної сім’ї. Вони перетинають кордон у разі пред’явлення оригіналу договору про влаштування дитини до прийомної сім’ї або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі прийомних батьків або одного з них.

По-третє, діти, які влаштовані на виховання та спільне проживання до дитячого будинку сімейного типу. Для них достатньо пред’явити оригінал договору про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі батьків-вихователів або одного з них.

По-четверте, діти, які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням органів опіки та піклування. Перетин кордону у разі пред’явлення оригіналу рішення/розпорядження про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі опікуна або піклувальника;

По-п’яте, діти, які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням суду. Достатньо показати рішення суду про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі опікуна або піклувальника;

По-шосте, діти, які відповідно до договору про патронат передані органом опіки і піклування на виховання в сім’ю іншої особи (патронатного вихователя) до досягнення дитиною повноліття. Такі діти можуть перетнути кордон у разі пред’явлення оригіналу зазначеного договору, посвідченого підписом уповноваженої особи відповідної місцевої держадміністрації або міської (за винятком міст районного значення) ради, скріпленим гербовою печаткою, або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі патронатного вихователя.

По-сьоме, перетин кордону дітьми, у яких один з батьків прийомний/батько-вихователь здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з них відсутній у пункті пропуску через державний кордон.

Чи можна в 17 років виїхати за кордон на роботу?

Для перетину кордону особі 17-ти років не потрібні додаткові дозволи від батьків, адже після досягнення 16-ти років Цивільним кодексом передбачено право на вільний самостійний виїзд за межі країни. Працевлаштування дітей за кордоном регулюється внутрішнім законодавством країни перебування, тому для вирішення цього питання необхідно ознайомитись з трудовим законодавством країни, де Ви плануєте працювати.

Умови перетинання державного кордону громадянами України у період дії воєнного стану, в тому числі дітьми; дітьми з інвалідністю; дітьми, хворими на тяжкі захворювання; дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування визначено пунктами 21 – 25 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (зі змінами).

Планування подорожі з дитиною за кордон потребує ретельної підготовки та знання всіх вимог і правил, що діють у 2024 році. Забезпечення необхідних документів, а також врахування специфічних вимог країн, які ви плануєте відвідати, є запорукою успішного перетину кордону. Радимо звернутися до нашого міграційного юриста Адвокатського об’єднання “Бачинський та партнери” для отримання кваліфікованої консультації з питань перетину кордону.

ЦЕ ІНФОРМАЦІЙНА СТАТТЯ, КОНСУЛЬТАЦІЙ З ЦЬОГО ПИТАННЯ НЕ НАДАЄМО

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок