Зміна місця реєстрації в 2023 році

Реєстрація місця проживання в Україні чи так званий рудимент минулого України  “прописка ” – наразі це адміністративна послуга, яка через інноваційні нововведення стала напрочуд легкою. 

Щоб змінити реєстрацію місця проживання в Україні достатньо лише підписати заяву та отримати згоду власника житла. І все це без необхідності відвідування органи державної влади, усе можливо зробити онлайн. 

Втім, незважаючи на нібито легкість даної процедури, навколо цієї послуги виникають деякі питання. 

Кожен громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані зареєструвати своє місце проживання в Україні. 

Так, декларування і зміна місця проживання в Україні не дорівнює праву власності. Так, ви просто повідомляєте державу, де ви мешкаєте, а не чим володієте. 

Строки реєстрації місця проживання в Україні

Громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов’язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його.

Батьки або інші законні представники зобов’язані задекларувати або зареєструвати місце проживання (перебування) новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.

Консультація юриста

Іноземець, особа без громадянства зобов’язані задекларувати або зареєструвати своє місце проживання та місце проживання дітей віком до 14 років (у тому числі новонароджених дітей), батьками або іншими законними представниками яких вони є, протягом 30 календарних днів з дня отримання посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, або після зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання.

Різниця реєстрації місця проживання від декларування місця проживання в Україні

Декларування – це повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом подання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим  внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади. Тоді як реєстрація – внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи. Отже, електронна форма повідомлення про місце проживання – це «декларування», паперова форма – «реєстрація».

Чи може власник житла самостійно зняти з реєстрації місця проживання в Україні?

На законодавчому рівні закріплено право власника житла приватної форми власності звертатися до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг для здійснення зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) повнолітньої особи, а також дитини, у разі якщо така реєстраційна дія здійснюється разом з її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.

Не може бути здійснено зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини або виключення з реєстру територіальної громади інформації про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) дитини, окремо без її батьків або інших законних представників чи одного із них.

Реєстрація місця проживання в Україні військовослужбовців та членів їх сімей

Реєстрація місця проживання військовослужбовців та членів їх сімей за юридичною адресою військової частини, законодавством не передбачена.

Колись, для зміни місця проживання військовозобов’язаним потрібно було стати на облік у районному військкоматі, пройти медкомісію, заповнити заяву, взяти купу ксерокопій та фотографії 3х4. Потім ще раз прийти до військкомату та отримати приписне чи військовий квиток. Це додавало декілька днів чи навіть тижнів до усієї процедури зміни місця проживання. 

Тепер військовий облік відбувається в електронній формі. Усю необхідну інформацію установи отримуватимуть від Державної міграційної служби автоматично. 

Консультація юриста

Але ця опція не спрацює, якщо ви не відвідували військкомату від 1996 року і не змінили приписного на військовий квиток по досягненню 27 років. У цьому випадку особисто поспілкуватися із людьми у формі все ж доведеться. 

Чи підлягає оплаті зміна місця реєстрації проживання в Україні?

Зазвичай потрібно, але є винятки. 

Адміністративний збір не справляється:

  • за реєстрацію місця проживання/зміну місця проживання дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, у закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дитячому будинку сімейного типу, прийомній сім’ї;
  • за реєстрацію місця перебування/зміну зареєстрованого місця перебування.

Адміністративний збір також не справляється у разі зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання/зміни місця проживання:

1) за повідомленням територіального органу або підрозділу Державної міграційної служби України;

2) за повідомленням спеціалізованої соціальної установи, закладу для бездомних осіб, іншого надавача соціальних послуг з проживанням;

3) на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житло або права користування житлом, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

Консультація юриста

4) за повідомленням уповноваженої особи житла;

5) на підставі свідоцтва про смерть або відомостей про державну реєстрацію смерті з Державного реєстру актів цивільного стану.

Як дізнатися про те, що вас було знято з місця реєстрації проживання в Україні?

Посадова особа органу реєстрації інформує особу (осіб), місце проживання якої (яких) зняте за заявою власника житла, засобами поштового, телефонного або електронного зв’язку.

Чи можливо здійснити декларування або реєстрацію місця проживання особи з одночасним зняттям з попереднього місця проживання?

Так, особа може здійснити декларування або реєстрацію місця проживання з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

У разі коли особа, місце проживання якої задекларовано/зареєстровано, декларує або реєструє нове місце проживання з одночасним зняттям з попереднього місця проживання, заява про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання не подається.

За декларування/реєстрацію місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір справляється лише за одну адміністративну послугу (декларування/реєстрація місця проживання).

Скільки часу займає процедура здійснення декларування місця проживання та реєстрації місця проживання?

Орган реєстрації у день надходження декларації про місце проживання або на наступний робочий день, у разі коли така декларація надійшла у неробочий час, здійснює декларування місця проживання особи або приймає рішення про відмову у декларуванні місця проживання в установленому законодавством порядку.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок