Виїзд дитини за кордон

адвокат Тарас Бачинський 
Виїзд за кордон дитини, якій ще не виповнилося шістнадцять років, можливий лише за згоди батьків чи піклувальників, а також коли ці особи супроводжують дитину чи з особами які вповноважені на супроводження дитини. Особа, яка на момент виїзду за межі України досягла вісімнадцятирічного віку, має право виїзду без згоди на це батьків чи піклувальників.

До квітня 2015 року така неповнолітня особа виїжджала за кордон на підставі проїзного документу дитини. Щоб його отримати, необхідно було звернутися до органу внутрішніх справ за місцем проживання і подати нотаріально завірене клопотання про дозвіл обох батьків на виїзд дитини за кордон.

Тепер порядок дещо змінився. Дитина може мати свій паспорт, а не просто проїзний документ дитини. Паспорт для виїзду за кордон видається за загальним правилом з 16-річного віку на 10 років, а у випадку, якщо дитині менше шістнадцяти –  на 4 роки. Раніше для оформлення паспорта для дитини потрібно було згоду обох батьків, а від 7 травня 2015 –  заяву-анкету може подати один з батьків, зокрема, у випадку розлучення, – той, з ким дитина проживає.

Але потрібно розуміти, що хоч Ви і можете самостійно оформити дитині паспорт, проте дитина не зможе практично ним скористатися, бо лишилося в силі правило про дозвіл обох батьків на сам перетин кордону.
Дитина може виїхати за кордон із батьком чи матір’ю, але для цього необхідно щоб той із батьків, який не виїжджає за кордон, видав нотаріально засвідчений дозвіл, в якому зазначається держава в яку здійснюється поїздка та час перебування на території цієї держави.

Якщо немає дозволу одного з батьків

Але часто складається така ситуація, що внаслідок непорозумінь між батьками один із них не дає дозвіл на виїзд дитини за кордон. Звичайно, про негідність такої поведінки щодо маніпулювання дитиною у стосунках подружжя не варто і говорити. Бувають і інші випадки, коли батьки про це не подумали (наприклад, один з них виїхав на постійне місце проживання за кордон і з ним важко зв’язатися абощо). У таких ситуаціях дуже часто другий із батьків (особливо, у випадку загострення стосунків між ними) піднімає питання щодо позбавлення батьківських прав. Цього ми не радимо робити, оскільки це крайній засіб і це, перш за все, не зовсім етично заради виїзду дитини за кордон позбавляти батьківських прав, а, по-друге, це надзвичайно складна процедура.

У випадку, якщо хтось із батьків не дає дозволу на виїзд дитини за кордон, залишається лише варіант судового звернення із вимогою надання відповідного дозволу на тимчасовий виїзд дитини за кордон без нотаріального посвідченого дозволу одного із батьків та зобов’язати відповідні органи ДМС видати всі необхідні документи для виїзду дитини за кордон без дозволу одного із батьків.

З метою отримання дозволу на виїзд дитини за кордон через суд (такий дозвіл може надаватися судом як на одну конкретну поїздку, так і багаторазово), звертайтеся у Адвокатське об’єднання “Бачинський, Коломієць і партнери”.

телефони:Kyivstar +380960020100 MTC +380504317084E-mail: [email protected]

Виїзд дитини за кордон

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок