Зміна засновників та продаж корпоративних прав в Україні

 

 

Бувають ситуації, що Ваше підприємство заборгувало комусь велику суму грошей і єдиним виходом з ситуації на Вашу думку є продаж корпоративних прав. Проте, в Україні зміна засновників відбувається не лише шляхом продажу корпоративних прав, але й безпосередньо шляхом дарування частки у статутному капіталі товариства чи внаслідок виходу зі складу засновників товариства.

Найбільш поширеним способом зміни засновників є продаж корпоративних прав і цей варіант, напевно є виправданий. Оскільки продаж відбувається зазвичай за номінальною вартістю розміру статутного капіталу, продавець не отримує прибутку, а відтак не сплачуються жодні податки. А ось інші варіанти мають деякі нюанси, про які детальніше далі.

Перед тим як безпосередньо перейти до інших способів зміни засновників хотілося б ще зупинитися на деяких особливостях продажу корпоративних прав. Якщо Ви не єдиний засновник підприємства і продаєте його не співзасновнику, то спочатку потрібно запропонувати корпоративні права своїм співзасновникам, а тоді, якщо протягом місяця вони не реалізували своє переважне право на купівлю частки, на тих самих умовах Ви можите продати частку іншим особам.  Хоча самим статутом товариства може бути передбачений і менший строк, ніж місяць, тому слід уважно перечитати статут перед продажем корпоративних прав. Повідомлення інших засновників про продаж частки найкраще робити у вигляді рекомендованого листа із повідомленням про вручення та описом вкладення, для того, щоб мати юридичне підтвердження здійснення такого повідомлення.

Нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу не вимагається, але ми рекомендуємо його у кількох випадках – коли засновником є іноземець, велика сума статутного капіталу, тощо. Це швидше не наша рекомендація, а державних реєстраторів, які спираються на гіркий досвід незаконних рейдерських махінацій, зокрема, коли підпис міг бути підроблений або потім засновник заперечував факт такого продажу. Тому, дійсно, краще в таких випадках не заощаджувати на сплаті державного мита (1%) для нотаріуса і нотаріально посвідчити договір купівлі-продажу корпоративних прав. Такий порядок дій в свою чергу також спростить реєстрацію зміни засновника в реєстраційній службі. Якщо Ви купуєте корпоративні права на підприємство, що володіє значною долею на ринку, то слід не забувати про антимонопольне законодавство. Одним із найкращих способів убезпечити себе від ризиків (частково) перед купівлею таких прав є проведення due diligence та фінансового аудиту.

Ще один нюанс, який стосується усіх договорів, у тому числі, продажу корпоративних прав, – якщо сума договору більше 150 тис. грн., перерахунок здійснюється у безготівковому порядку.

У випадку дарування корпоративних прав слід пам’ятати, що у обдарованого виникне прибуток, з якого слід буде сплатити податок. Тому цей варіант ми не розглядаємо як основний спосіб зміни засновників.

Вихід зі складу учасників (засновників) ускладнюється недосконалістю правової регламентації здійснення цієї процедури згідно законодавства України, оскільки на практиці дуже часто виникають проблеми із правильним оформленням заяви про вихід, встановленням дати виходу учасника, проведенням виплати учаснику вартості майна, пропорційного його частці у статутному капіталі. Тому ми вважаємо, що вихід зі складу засновників і вступ іншого засновника як варіант зміни засновників юридично і практично важко реалізувати. Найкращим варіантом залишається купівля-продаж корпоративних прав.

Звичайно не слід забувати, що договір про продаж корпоративних прав є не єдиним документом, що необхідний для зміни засновників. Додатково до державних реєстраторів подаються рішення (протокол), реєстр присутніх на зборах засновників, відповідна заповнена реєстраційна картка, установчі документи (оригінали статуту та всіх додатків до нього,  нова редакція статуту з даними про нового засновника), квитанція про сплату збору.

АО “Бачинський, Коломієць та партнери” надає весь комплекс послуг із супроводу продажу корпоративних прав та зміни засновників, в тому числі: юридичне консультування, підготовка та подання всіх необхідних документів до державного реєстратора, тощо. При виникненні питань, звертайтесь за телефонами: + 38 096 002 01 00; 032 247 35 44.